2008. január. 03. 13:49 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 03. 13:57 Gazdaság

Szlovénia államháztartási többletet ért el tavaly

A független Szlovénia történetében először tavaly zárt többlettel az államháztartás, ami Andrej Bajuk pénzügyminiszter szerint a gyorsabb gazdasági növekedésnek és a közkiadások mérséklésének köszönhető.

A pénzügyminiszter szerint Szlovénia függetlensége óta először ért el az államháztartás többletet a tervezett 0,6 százalékos GDP-arányos hiánnyal szemben. A többlet nagyságát nem nevezte meg.

A kormány tavaly szeptemberben a 2007. és a 2008. évi hiányt a GDP 0,6 százalékára tervezte, 2009-re 0,3 százalékos GDP-arányos deficitet vár.

A közkiadások tavaly a hazai össztermék 43 százalékát tették ki, szemben a 2004 évi 46 százalékkal, ami tükrözi azt, hogy a kormányzat a gazdasági reformok és a magas növekedés révén csökkentette a kiadásokat. A növekedésnek az adóreform és az euró bevezetése adott lökést – fejtette ki a Finance című napilapnak adott nyilatkozatában Bajuk.

Az 1991-ben függetlenné vált volt jugoszláv köztársaság 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz és egy éve vezette be az eurót. 2007-ben a kormányzat mind az iparűzési, mind pedig a személyi jövedelemadót mérsékelte.

A gazdaság tavaly várhatóan 6 százalékkal bővült, szemben a 2006. évi 5,7 százalékkal. Bajuk kifejtette, hogy az inflációt nem sikerült mérsékelni, az decemberre éves szinten 5,7 százalékra gyorsult az egy évvel korábbi 3 százalékról. Ebben szerinte külső, globálisan ható tényezők, köztük a nyersolaj és az élelmiszerek drágulása játszott közre. Ezzel decemberben, éves szinten, a szlovéniai infláció volt a legnagyobb az eurózónában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.