2008. január. 01. 15:00 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 01. 14:59 Világ

Szlovénia átvette az EU soros elnökségét

Kedden fél évre Szlovénia vette át Portugáliától az Európai Unió soros elnökségét. Janez Jansa miniszterelnök - aki történelmi jelentőségű kihívásnak nevezte a megbízatást - két hét múlva ismerteti a szlovén elnökség kiemelt célkitűzéseit az Európai Parlament (EP) strasbourgi ülésén.


   
A szlovének először is a tavaly decemberben aláírt Lisszaboni Szerződés - vagyis az unió intézményes működési kereteit átalakító reformszerződés - időben történő hatályba lépéséhez kívánnak hozzájárulni. Ehhez az kell, hogy minden tagország, majd pedig az EP is ratifikálja a dokumentumot. Magyarország ezt - négy nappal az aláírás után - elsőként tette meg. Ha az összes megerősítés időben megtörténik, akkor a 2009-es EP-választásokat már a reformszerződés adta keretek között lehet megrendezni.
  
A féléves szlovén elnökség további prioritása a gazdasági növekedésről és munkahelyteremtésről szóló, megújuló "lisszaboni stratégia" továbbvitele, valamint az előrelépés a klíma- és energiaügyi kérdésekben.
   
Szlovénia erősíteni kívánja a Nyugat-Balkán "európai perspektíváját", vagyis azt, hogy távlatilag a térség összes országának a jövője az uniós tagságban van. Az egyes országok persze eltérő utat tettek meg eddig, sőt, az út iránya sem minden esetben egyértelmű. Horvátország már 2005-ben megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat, és ezeken a "tananyag" 35 témafejezetéből 16-ot megnyitottak. Szerbia esetében ugyanakkor a csatlakozási tárgyalásokat megelőző stabilizációs és társulási megállapodás sincs még életben, sőt, a belgrádi parlament a minap úgy foglalt állást: Szerbia, ha elszakítják tőle Koszovót, nem kér az EU-tagságból.
  
A szlovén elnökség kiemelt célkitűzései közé tartozik még a kultúrák közötti párbeszéd európai évének nyilvánított 2008 első felében az ezzel kapcsolatos rendezvények elősegítése.
   
Az esztendő második felében Franciaország tölti be az unió soros elnöki tisztét.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.