2007. november. 14. 09:08 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 14. 09:11 Gazdaság

A Gazprom az E.ON-nal közösen építene erőművet nálunk

A legnagyobb energiavállalat az unióban, a német E.ON erőművek építését tervezi az orosz Gazprom gázipari vállalattal közösen Nagy-Britanniában, Németországban és Magyarországon - mondta az E.ON vezérigazgatója a Financial Times-nak.

Ez az együttműködés azonban attól függ, hogyan alakulnak a megbeszélések az E.ON társulásáról a szibériai, Juzsno-Russzkoje gázlelőhely kiaknázásához – írta a brit gazdasági lap. Az E.ON még most is gondolkodik, hogy adjon-e, és ha igen, akkor milyen kisebbségi részesedéseket a Gazpromnak olaszországi, németországi, magyarországi vagy nagy-britanniai erőműveiből – idézte Wulf Bernotatot, az E.ON vezetőjét a Financial Times. A tárgyalásokat hátráltatja, hogy a Gazprom tárgyalási menetrendje nagyon sűrű, de az E.ON–Gazprom megállapodás is hamarosan sorra kerül, rövidesen aláírják – mondta Bernotat.

Tavaly júliusban elvi megállapodás született arról, hogy E.ON is társul – a szintén német BASF vegyiművek mellé – az oroszországi Juzsno-Russzkoje földgázmező feltárásához, a BASF-hez hasonlóan 25 százalék mínusz egy részvény erejéig, és úgy volt, hogy cserébe átadják a Gazpromnak az E.ON Ruhrgas magyar gázüzletének kisebbségét, 50 százalék mínusz egy részvény arányban, illetve az E.ON Hungária 25 százalék plusz egy részvényét. Az ügyletet még nem véglegesítették: idén augusztus óta sorjáznak a hírek arról, hogy a Gazprom kevesli az E.ON kínálta ellenértéket.

Most októberben közölték, hogy az E.ON 4,1 milliárd euróért megvásárolja az orosz OGK-4 áramtermelő körülbelül 70 százalékát az orosz UES elektromos művektől. A többség megszerzése után az E.ON-nak ajánlatot kell tennie az OKG-4 maradékára, ez körülbelül 500 millió euróval megtoldhatja a végső árat. Először fordul elő, hogy külföldi cég többséghez jut orosz elektromos cégben.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.