A Gazprom az E.ON-nal közösen építene erőművet nálunk
A legnagyobb energiavállalat az unióban, a német E.ON erőművek építését tervezi az orosz Gazprom gázipari vállalattal közösen Nagy-Britanniában, Németországban és Magyarországon - mondta az E.ON vezérigazgatója a Financial Times-nak.
Ez az együttműködés azonban attól függ, hogyan alakulnak a megbeszélések az E.ON társulásáról a szibériai, Juzsno-Russzkoje gázlelőhely kiaknázásához – írta a brit gazdasági lap. Az E.ON még most is gondolkodik, hogy adjon-e, és ha igen, akkor milyen kisebbségi részesedéseket a Gazpromnak olaszországi, németországi, magyarországi vagy nagy-britanniai erőműveiből – idézte Wulf Bernotatot, az E.ON vezetőjét a Financial Times. A tárgyalásokat hátráltatja, hogy a Gazprom tárgyalási menetrendje nagyon sűrű, de az E.ON–Gazprom megállapodás is hamarosan sorra kerül, rövidesen aláírják – mondta Bernotat.
Tavaly júliusban elvi megállapodás született arról, hogy E.ON is társul – a szintén német BASF vegyiművek mellé – az oroszországi Juzsno-Russzkoje földgázmező feltárásához, a BASF-hez hasonlóan 25 százalék mínusz egy részvény erejéig, és úgy volt, hogy cserébe átadják a Gazpromnak az E.ON Ruhrgas magyar gázüzletének kisebbségét, 50 százalék mínusz egy részvény arányban, illetve az E.ON Hungária 25 százalék plusz egy részvényét. Az ügyletet még nem véglegesítették: idén augusztus óta sorjáznak a hírek arról, hogy a Gazprom kevesli az E.ON kínálta ellenértéket.
Most októberben közölték, hogy az E.ON 4,1 milliárd euróért megvásárolja az orosz OGK-4 áramtermelő körülbelül 70 százalékát az orosz UES elektromos művektől. A többség megszerzése után az E.ON-nak ajánlatot kell tennie az OKG-4 maradékára, ez körülbelül 500 millió euróval megtoldhatja a végső árat. Először fordul elő, hogy külföldi cég többséghez jut orosz elektromos cégben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.