Tovább terjeszkedik a Gazprom
Az orosz Gazprom gázipari vállalat – és ezzel az orosz kormány – tovább terjeszkedik az olajiparban: az állami ellenőrzésű cég új befektetéssel 30 százalékról 75 százalékra emelte részesedését egy szibériai olajkitermelő vegyesvállalatban, amelyben a partnere az amerikai Chevron olajcég.
A Northern Taiga NefteGaz nevű vegyesvállalatot tavaly áprilisban alapította a Gazprom olajipari ágazata, a Gazprom Neft és a Chevron, a nyugat-szibériai Jamalo-Nyenyec vidék szénhidrogén-lelőhelyeinek kiaknázására. A Gazprom Neft olajtermelése csökkenésének megelőzésére az idén már 2,5 milliárd dollárnak megfelelő összeget költ beruházásokra a tavalyi 1,57 milliárd után. Ennek része a hétfőn bejelentett befektetés, de pontos összegét nem közölték.
A Gazprom Neft a nagyságra ötödik orosz olajcég, különösen az olajfinomításban erős. Elődjét, a Sibneft olajvállalatot 1995-ben hozták létre államfői rendelettel korábbi állami vállalatokból, majd 1997-ig privatizálták a „kölcsönért részvényt” programban, amelyben újsütetű orosz milliárdosok viszonylag csekély összegekkel – Sibneft esetében körülbelül 100 millió dollárral – kisegítették az orosz államháztartást, és cserébe hatalmas részesedésekhez jutottak a termelő közvagyonból. Miután a Sibneftnek sikerült kimenekülnie az adóhátralék-követeléssel csődbe taszított és elárverezett Yukos olajvállalattal 2003-ban között egyesülési megállapodásból, tulajdonosai a biztonság kedvéért 2005 szeptemberében el is adták a cég 72,66 százalékát 13,01 milliárd dollárért a Gazpromnak, amely időközben, az állami Rosneft olajvállalat betársulása nyomán állami többségű lett.
Az azóta Gazprom Neftre átkeresztelt vállalatnak jelenleg 80 százaléka a Gazpromé, és 2009 áprilisáig opciója van bármikor megvenni a többi 20 százalékot 3,7 milliárd dollárért az EniNeftgaztól, amely az olasz Eni és az Enel energiacégek közös leányvállalata.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.