2007. október. 25. 09:26 MTI Utolsó frissítés: 2007. október. 25. 09:25 Gazdaság

Befagyasztották néhány élelmiszer árát

A megállapodás a tej, a kenyér, a napraforgóolaj és a tojás néhány fajtájára vonatkozik, és október 24-től 2008. január 31-ig érvényes.

A legnagyobb orosz élelmiszeripari és élelmiszer-kereskedelmi cégek megállapodást írtak alá az úgynevezett szociális szempontból jelentős élelmiszerek árának befagyasztásáról. Az orosz versenyhivatal szerint az intézkedés megengedhető, mivel "csupán ideiglenes jellegű és megfelel a fogyasztók érdekeinek", továbbá nem ad lehetőséget arra, hogy egyes társaságok, vagy személyek kiszorítsák a piacról a konkurenciát.
 
Szakértők ezzel kapcsolatban rámutattak, hogy a szociális szempontból jelentős termékek árának befagyasztása a drágább cikkek árának megugrásához vezethet. A befagyasztásról szóló döntés azt követően született, hogy Oroszországban nagyon felment egyes élelmiszerek ára, s ez volt az egyik fő oka az infláció szeptemberi megugrásának. A napraforgóolaj 13,5, a pasztörizált tej 9,4, bizonyos tejtermékek 7,9 és a túró 7,4-7,5 százalékkal lett drágább a statisztikai hivatal adatai szerint. Részben emiatt a szeptemberi infláció 0,8 százalékot, a tervezettnek közel kétszeresét tette ki, s közgazdászok szerint oda vezetett, hogy az éves infláció is jóval felülmúlja majd a tervezett 8 százalékot: egyes becslések szerint 10, mások szerint akár 15 százalék is lehet.
 
A szeptemberi inflációs adatok ismertté válása óta az orosz politika egyik központi témája az élelmiszerárak emelkedése elleni harc, amelyre főleg az egykori tervgazdaságból kölcsönzött elgondolások merültek fel: számos régióban például előírták a kereskedőknek, hogy legfeljebb 10 százalékos árrést tehetnek a beszerzési árakra.
 
Szergej Gurijev, az Orosz Közgazdasági Iskola rektora a BBC brit műsorszóró orosz adásának adott interjúban elmondta:  az árak befagyasztása leginkább populista intézkedés. "Elméleti szempontból akkor lehetne létjogosultsága, ha feltételeznénk, hogy a termelők között nincs verseny. Ilyen verseny azonban van, és azt az objektív tényt tükrözi, hogy nőnek a világpiaci árak" - mondta. Szerinte a befagyasztás nem lesz hosszú életű, s lehet, hogy csak a december 2-i parlamenti választásokig lesz érvényben.
 
Jevgenyij Fjodorov, az állami duma gazdaságpolitikai bizottságának elnöke, a putyini Egységes Oroszország párt tagja viszont úgy látja: az intézkedés ideiglenes jellegű, és "azzal a sok tekintetben spekulatív helyzettel függ össze, amely az árakkal kialakult Oroszországban". Hozzátette, hogy hibázott a kormány is, amikor nem dolgozta ki kellően az árakra való hatáshoz szükséges eszközöket - például vámokat és intervenciókat -, és így az árak befagyasztása ideiglenesen megengedhető addig, amíg a kormány ki nem dolgozza a szükséges intézkedéseket.
 
A kormányon belül az infláció elleni harcra létrejött bizottság a héten felvetette, hogy 30-50 százalékos kiviteli vámokkal tartsák az országban a gabonát, a közgazdászok éles bírálatainak hatására azonban ezt a lépést elhalasztották. Az orosz lakosság jelentős része egy felmérés szerint a termelők, gyártók és kereskedők meggazdagodási vágyában látja az árak emelkedésének fő okát.
zöldhasú
Hirdetés