2007. október. 01. 11:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. október. 01. 11:42 Gazdaság

Befektetési tanácsok október elejére

A világ pénz- és tőkepiacain látszólagos nyugalom uralkodik, de ha kicsit a színfalak mögé nézünk, elég komoly átrendeződést látunk. A hazai piacon továbbra is a kis kapitalizációjú részvények érhetnek el átlag feletti megtérülést.

A magas megtakarításokkal rendelkező távol-keleti országok – amelyek megtakarításaikat a magas, az Egyesült Államokkal szemben felhalmozott külkereskedelmi pozitívumaiknak köszönhetnek - jelentős amerikai adósság papír állományuk van. A dollár gyengülése azonban érzékenyen érinti ezeket az országokat, hiszen megtakarításaik gyorsan veszítenek értékükből. Egy évvel ezelőtt az EUR/USD-vel 1,25-ös keresztárfolyam mellett kereskedtek. Ez egy év előtt több mint 12 százalékos árfolyamveszteséget jelent. Az Egyesült Államok gazdasága lassul, miközben az egyre magasabb energiaárak mind magasabb szinteket érnek el. A központi bank tehát csapdahelyzetben van, hiszen az alapkamat mérséklésével tovább gyengülhet a dollár, ami viszont az infláció felgyorsulásához vezethet, miközben a kamatcsökkentés gazdaságra gyakorolt pozitív hatása csak hosszabb távon érvényesülhet. Az Európai Központi Bank (ECB) is hasonló gondokkal küzd, hiszen az üzleti bizalom és az üzleti klíma mutatói romló tendenciát vetítenek előre, miközben az infláció egy év óta először meghaladta a két százalékos mértéket.

Devizapiac. A devizapiacon egyértelműen a dollár gyengülése a fő téma a befektetők körében.



A trend teljesen egyértelmű – mint azt a fenti ábra is mutatja –, de ma már egyre többen vannak azok, akik szkeptikusak azzal kapcsolatban, hogy az európai vállalkozások sokáig bírják még kezelni az erős euró okozta veszteségeket - például fedezeti ügyletekkel. Így tehát az euro-atlanti térség gazdasági kilátásai ma rosszabbak, mint korábban. A helyzet nem drámai, de igen kényes helyzetben vannak a gazdaság irányítói, mert a korábbi alacsony infláció melletti magas növekedés már a múlté. Az új kihívásokra új válaszokat kell találni, de ma még mindig a jól megszokott reflexek működnek.

A mai helyzetben tehát azt gondoljuk, hogy rövidtávra befektetni „pénzfeldobós játék”, mivel gyors akciók és reakciók várhatók a piacon. A képzettebb és nagyobb összegekkel rendelkezők számára azt tudjuk javasolni, hogy olyan termékeket vásároljanak, amelyek a növekvő devizapiaci volatilitásba fektetnek. Persze ehhez már meglehetősen magas összegek befektetése szükséges, így ajánlatunk ma a dollár pozíciók fokozatos építését tartalmazza. Fontos megjegyezni, hogy 2-3 százalékos dollár erősödés esetén ezeket a pozíciókat zárni is kell, mert a trend változására még nem lehet számítani.

A hazai piacon a forint mozgása kissé kiegyenlítettebb képet mutat, mivel a 250-es árszint körül relatív kis ingadozást mutat. A dollárral szemben persze erősödik a hazai fizetőeszköz, mivel a zöldhasú gyengülése nem csak az euróval szemben áll fenn.



Ma nem számítunk a forint további erősödésére, így az euró vételét javasoljuk, de itt is igaz az előbbi kitétel: a HUF 2-3 százalékos erősödése esetén a pozíciókat már zárni kell.

A rövid papíroknál javasolt a vétel (Oldaltörés)


Kötvénypiac. Az amerikai államkötvények a hét eleji kismértékű gyengülés után, a hét második felében már erősödtek, így összességében nem történt változás. A bankközi piacon a hitelkamatlábak továbbra is magas szinten stagnálnak, mind Amerikában, mind Európában, tehát a bizalom továbbra is alacsony a pénzintézetek közötti kereskedésben.

A FED kamatcsökkentése már beépült az árakba, hiszen a hozamok jelentősen nem változtak, így ahhoz, hogy valami érdemi történjen a piacon, a jegybank további lépései szükségesek. Persze fontos kérdés, hogy a FED a csapdahelyzetben (emelkedő infláció – csökkenő dinamikájú növekedés) mit tud és mit mer meglépni, annak érdekében, hogy a gazdaságot is élénkítse, miközben az inflációt is kordában kellene tartania.



Ez nem maradt hatás nélkül a feltörekvő piacokon, hiszen a hozamok – ha csak kismértékben is -, de emelkedtek. Az emelkedés mértéke nem jelentős, a feltörekvő piaci devizák relatív stabilak, így nem nagy a baj. Ma kivárást javasolunk, a múlt heti ajánlásunkban vételre ajánlott középhosszú lejáratok tekintetében, míg a rövid papíroknál vétel az ajánlásunk, mivel az MNB több lépcsőben további kamatvágásokkal élhet, ha a HUF továbbra is stabil marad.

Csak kisebb korrekcióban javasolt a vétel (Oldaltörés)

Részvénypiac. A volatilitás emelkedik, de az árak trendje továbbra is az erősödés, így a héten jó hozamokat lehetett elérni.



A BÉT-en továbbra is a kis kapitalizációjú papírokat tömörítő BUMIX teljesít jobban, immár történelmi csúcsszintekre ugrott jegyzés. Ez nem kirívó a mai piaci helyzetben, hiszen Európában és Amerikában is közepes méretű vállalkozások részvényei emelkedtek a legnagyobbat. Ez annak köszönhető, hogy itt a növekedési potenciálok magasabbak, illetve az, hogy a pénzügyi szektor – amely alulteljesítő – jellemzően a „large cap” kategóriába tartoznak. Londoni piaci szereplők szerint a pénzügyi válság hatásai még mindig nem múltak el, mert pénzintézeti szektor szereplői árgus szemekkel lesik egymást, hogy hol, mikor „dől ki újabb csontváz a szekrényből”.



Ezen körülmények között ma a kivárást ajánljuk a nemzetközi piacokon, míg egy kisebb korrekcióban vétel javasolt, de csak akkor ha az nem egy hegyomlásszrű gyorsasággal bekövetkező összeomlás. A hazai piacon továbbra is a kis kapitalizációjú részvények érhetnek el átlag feletti megtérülést, így a Fotex, Synergon, Econet, Rába ajánlhatók vételre.

Ajánlás (Oldaltörés)

Állampapír piac:

- állampapírok: HUF: 3-5 év tartás, 0-1 év vétel

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: kivárás

- USA részvények: kivárás

- Orosz részvények: kivárás

- Egyéb feltörekvők: kivárás, esésben vétel

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: Econet, Rába, Fotex, Synergon ,

Befektetési alapok:

- Kína, Dél-Amerika, Oroszország alapok


Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés