Befektetési tanácsok szeptember közepére
Történelmi mélyponton a dollár - ez volt a hét meghatározó eseménye. A gyenge dollár egyben azt is jelenti, hogy a feltörekvő piacokon felcsillant némi reménysugár. A kivárást javasoljuk, de rövid távon a dollár alapú befektetések magas hozamot jelenthetnek.
A hét meghatározó eseménye a dollár történelmi mélypontra esése volt az euróval szemben. Ennek oka, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő FED azt sejtette, következő lépése immár a kamatvágás lehet, hiszen az inflációs nyomás enyhül, miközben a gazdaság élénkítése szükségessé teszi a kamatok mérséklését. Európában ezzel szemben azt látjuk, hogy az Európai Központi Bank (ECB) nem fog a kamatokhoz nyúlni, bár a svájci jegybank emelte irányadó kamatát. Ez nem rengette meg a piacokat, még akkor sem, ha a svájci frankban felvett hitelek mértéke elég magas – legalábbis ami a kelet-európai régiót illeti. Ezzel egy időben viszont a török alapkamat mértékét csökkentették, így a kamatkülönbség ezen két deviza esetében jelentősen csökkent, de még így is kiemelkedően magas.
Közben újabb csődközeli helyzet alakult ki, ezúttal Nagy-Britanniában, ahol a jegybank – büntetőkamat mellett – hitelt nyújtott a második legnagyobb jelzálog-hitelező pénzintézetnek. Ez ma már nem hat a piacokon, hiszen a hitelválság hullámai lecsengőben vannak. A hazai piacon folytatódott a volatilis kereskedés az összes pénz- és tőkepiaci szegmensben, hiszen a befektetők nem tudják eldönteni, hogy a nemzetközi trendeket kövessék, vagy a hazai helyzet alapján döntsenek befektetéseikről. Mindenesetre azt látjuk, hogy a hazai piac relatív lemaradó a térség országaival szemben, de ez nem meglepő, hiszen a gazdasági teljesítmény sem éri el a szomszédok szintjét.
Devizapiac. A dollár gyengülése megállíthatatlannak látszik.
A trend egyértelmű, bár az előző héten már úgy tűnt, fordulat következik be. A gyenge dollár egyben azt is jelenti, hogy a feltörekvő piacokon felcsillant némi reménysugár, hiszen a dollárt "menekülő deviza" státusza is erősítette, de ebből az irányból enyhülni látszik a nyomás.
A továbbiakra nézve azt mondhatjuk, ma nem látni a jövőbeni áralakulást, mivel ilyen szintekre még nem volt példa, de – ezúttal is – úgy gondoljuk, a piac túlreagálta az eseményeket. Ez azt jelenti, hogy a korábban javasolt USD kitettséget még tovább kell emelni, hiszen az egyre gyengébb dollárral azt is egyre valószínűbbnek tartjuk, hogy a trend meg fog fordulni. Addig türelemmel ki kell várni a piaci viszonyok megnyugvását. Ma tehát ismét a dollár alapú befektetéseket preferáljuk.
A hazai piacon a forint erősödését láthattuk, ami – várakozásaink szerint – átmeneti jellegű, a 250-es EUR/HUF szint ma elérhetetlennek látszik. Ennek oka, hogy a feltörekvő piaci aktivitás fokozódása elkerüli hazánkat, mivel a gyenge növekedési adat elriasztja a külföldi befektetőket. Arra persze nem számítunk, hogy hirtelen változás áll be a piacon, így a feltörekvő piacok expanziója szinten tartja a forintot. Tehát a gyengülésnek is kevés az esélye: a 260-as szint éppúgy messze van, mint a 250-es EUR/HUF. Így most a kivárást javasoljuk, de hozzá kell tennünk, hogy rövid távon a dollár alapú befektetések magasabb hozamot képesek biztosítani, így a devizapozíciókat ebbe az irányba érdemes eltolni.
Kötvénypiac. Az amerikai állampapírok piacán megállt az intenzív hozamcsökkenés, de a hozamszint még mindig elég csábítónak hat. Az európai hozamok is megállapodtak, itt érdekes esemény nem volt a héten. A továbbiakban enyhe hozamemelkedést várunk, de – mint korábban már említettük – a dollár alapú termékek esetében ezt a devizahatás ellensúlyozni fogja, így ma az amerikai államkötvények vételét javasoljuk.
Jól látható, hogy a hozamok csökkenése jelentős mértékű volt, de – és ezt sem szabad figyelmen kívül hagyni – a jövőben a volatilitás jelentősen emelkedik. Ez azt jelenti, hogy a hozamok szintje bármikor ismét emelkedhet, ami a kockázatok emelkedését jelenti, különös tekintettel a hosszú lejáratokra. Itt egy 20-30 bázispontos emelkedés már komoly veszteségeket okozhat.
A rövid lejáratok esetében pedig az a probléma, hogy a korábbi szintek alig-alig változtak, itt nem kínál a piac jobb belépési lehetőségeket. A lejáratig megtartott rövid kötvények persze jó befektetési lehetőséget kínálnak, de ebben a szegmensben a befektetés – a meglehetősen kockázat-elutasító magatartás miatt – nem tartogat kiugró hozamot. Ma meg kell elégednünk ezekkel a szintekkel, ha nem szeretnénk devizakockázatokat is vállalni. Ajánlásunk szerint tehát ma a rövid (legfeljebb egy éves lejáratú) kötvényeket érdemes a portfoliókban tartani.
Részvénypiac. A részvénypiacokon kissé nyugodtabbra hangolódtak a befektetők, miután az amerikai piac kilengései csillapodni látszanak. A hitelválság lassan elül, mivel ma azt látjuk, hogy a helyzet konszolidálódik és lassan láthatóvá válik az a kör, ahol negatív hatások léptek fel. A további hatások már igen gyengék és elszigeteltek lehetnek, így lassan kiárazódnak a válság által nem érintett eszközökből a korábbi diszkontok.
A nemzetközi hangulat tehát pozitív, a devizaárfolyamok alakulása (EUR/JPY, USD/JPY) is azt mutatja, hogy a carry-trade pozíciókat ismét visszanyitják azok a befektetők, akik magas kockázatvállalási hajlandóság mellett a kamatkülönbözeteket igyekeznek kihasználni. Ennek következményeként a feltörekvő piacok – különösen Oroszország, Kína, Brazília – jelentős emelkedéseket könyvelhettek el, de régiónk lemaradóban van, ezen belül Magyarország – a már korábban is említett gyenge növekedési adatok miatt – jelentősen alulteljesít. Persze ennek a helyzetnek vannak „technikai” okai is; nevezetesen az, hogy a Molból lassan kiárazódik az „OMV story”, miközben a másik komoly súllyal szereplő részvényt, az OTP-t az általános pénzügyi vállalkozásokat sújtó eladói nyomás tartja a 10 000 forint alatti szinten.
A 27 000 pontos szint körül ingadozó BUX emelkedése akkor esélyes, ha a makrogazdasági adatok javulnak. Itt a növekedés adata érdekes, mert a hiány a tervezetthez képest jobban alakul, de a növekedési áldozat is nagyobb a korábban vártnál. Azt sem lenne szabad elfelejteni, hogy a hazai nagyvállalatok bevételei ma már elég jelentős részben olyan környező országokból származnak, amelyek a magasabb növekedés mellett alacsonyabb deficittel küzdenek.
Ugyanakkor egy érdekes trend továbbra is fennmaradt, és ma nem látjuk okát annak, hogy változzon. Ez a kispapírok alacsony volatilitás melletti magasabb hozama. Még mindig jobban teljesít a BUMIX, mint a BUX, holott a piaci krízishelyzetben itt az esés mértékének is nagyobbnak kellett volna lennie. Ehelyett azt látjuk, hogy a BUMIX ismét a történelmi csúcsai közelébe került, míg a BUX továbbra is jelentősen elmarad ettől.
Ajánlásunk tehát: Mol és OTP tartás, míg a Richter, Egis, Rába, FHB vételre érdemes. Az eladásokat azért nem erőltetnénk, mert a feltörekvő piaci hangulat bármikor átcsaphat hozzánk is, és ebben az esetben egy komolyabb emelkedés is kialakulhat.
Állampapírpiac:
- állampapírok: USD: 5 év vétel, HUF: 0-1 év vétel
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: kivárás
- USA részvények: kivárás
- Orosz részvények: vétel
- Egyéb feltörekvők: Kína, Dél-Amerika, Oroszország vétel
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: Mol, OTP tartás; Richter, Egis, Rába, FHB vétel
- Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.