2007. augusztus. 21. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 20. 18:19 Gazdaság

Befektetési tanácsok augusztus végére

A piaci korrekciónak induló kisebb megingás gyorsan pánikba csapott át, miután a hitelválság egyre-másra szedi áldozatait a pénzügyi szektorból. Továbbra is érdemes dollár-eszközöket vásárolni, ám máshol a kivárást javasoljuk.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő FED, a japán jegybank (BoJ) és az Európai Központi Bank (ECB) likviditás-menedzselés keretében piacra öntött milliárdjai a pénzpiacokon oldották a feszültséget, de a monetáris szigorítás stratégiai céljait rontotta, ami a kamatok eddigieknél magasabb jövőbeli szintjét is jelentheti. Szerencsés esetben az egynapos betétekbe áramló pénz gyorsan kivonul a rendszerből, de az intézkedések üzenete elég negatív volt, a pánik csak fokozódott. Talán nem volt elég átgondolt, vagy megfelelően kommunikált a jegybankok akciója.

Persze a piaci szereplők közben – ráérezve az új trendre – short pozíciókat vettek fel a részvénypiacokon, aminek következményeként csütörtökön már az amerikai piacok az előző naphoz mérten nulla körüli szinten zártak. Ez minden jel szerint csak a rövidre eladott részvények visszavásárlásának köszönhető, nem valószínű, hogy friss pénz jelent meg a piacon. Ugyanakkor lehet egy technikai jellegű korrekció, amikor érdemes lehet – rövid, maximum egy hetes – befektetésekben gondolkodni, akár kockázatosabb eszközök tekintetében is.

Devizapiac. Ez az a terület, ahol aztán minden képzeletet felülmúló változások történtek. Az EUR/JPY a 162-es szintről egészen a 150-es szintig ereszkedett, míg az USD/JPY 119-ről 112-ig esett, miközben a dollár rég nem látott szinteket ért el az euróval szemben, hogy elérje az 1,34-es szintet.



Ugyanakkor – mint azt a 2006 januárjától induló chart mutatja – a trend itt nem tört meg, a dollár gyengülése hosszabb távon továbbra sem kizárt az 1,36-os szintig. Ma azonban – mivel a többi keresztárfolyam kilépett az eddigi trendből – valószínűbb a további dollár-erősödés. Ennek tükrében ma azt mondhatjuk, hogy továbbra is érdemes a dollár-eszközöket vásárolni, ugyanakkor fel kell hívnunk a figyelmet arra, hogy az amerikai államkötvények hozama jelentősen csökkent, így ma már nem annyira vonzóak, mint az eddigiekben. A rövid futamidőket, vagy a rövid futamidejű állampapírokat tartó befektetési alapokat azonban érdemes lehet megvásárolni.

Ami mindenekelőtt fontos és nem megkerülhető kérdés; hogy mi lesz a hiteldevizákkal. Meddig tart az erősödésük a vezető devizákkal szemben? Történt ugyanis, hogy a hitelválság okozta likviditás-szűkülés a hitelből finanszírozott (carry-trade) pozíciók zárását vonta maga után, ami maga alá temette a feltörekvő piacokat. De a kamatkülönbözet akkor is lehetőséget kínál a carry-trade újraépítésére. Tehát, ha az USD/JPY és az EUR/JPY piacán fordul a trend – elkezd gyengülni a yen – akkor ismét vásárolni kell a kockázatos eszközöket.

A hazai piacon – természetesen együtt mozogva a régióval és a nemzetközi trendekkel – esett a forint jegyzése a vezető devizákkal szemben. A HUF elérte az EUR-ral szemben a 262-es szintet is, amit egy kisebb pihenő követett, de ma nem látunk semmi akadályt a gyengébb szintek eléréséhez sem, így ma a forint alapú eszközök tartását csak korlátozottan ajánljuk.

A vétel komoly kockázatot jelent (Oldaltörés)

Kötvénypiac. A „sub prime market” piactól eltekintve, amely teljesen megszűnni látszik, a kötvénypiacok a fejlett régiókban jól teljesítettek, különösen a dollárkötvények. Ennek oka, hogy a dollár hagyományosan menekülő-deviza, így a zűrös időkben jelentős pénz áramlott az Egyesült Államok irányába, mely pénzek a kötvénypiacon landoltak, hogy ismét lejjebb küldjék a hozamokat. Eközben a dollár szépen erősödött. A forint gyengült 5 százalékot, miközben a 10 éves dollárkötvények hozama csökkent 10 bázispontot, ami erre az időszakra 10 százalék feletti éves hozamot jelentett. A korábbi ajánlásaink tehát jó befektetési lehetőséget jelentettek.



A hazai állampapír befektetések az elmúlt napokban nem bizonyultak jó választásnak, de a korábbi ajánlásunk, miszerint a belépési pontot kell keresni, szintén helyesnek bizonyult. A hozamok jelentősen emelkedtek, de ma még mindig azt gondoljuk, hogy a vétel komoly kockázatot jelent, így kizárólag a rövid futamidők – lejáratig megtartva – vételét ajánlhatjuk.

Ennek oka, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kutyaszorítóba került; miközben az infláció csökkenésére számítunk (a tavalyi magas bázis miatt) és a gazdasági növekedés 1,4 százalékra esett, magas a bérkiáramlás növekedése, a forint pedig hektikusan mozogva gyenge az euróval szemben. Ha vág a kamaton az MNB, akkor tovább gyengülhet (nem kívánt gyorsasággal és mértékben) a forint, ha nem vág, akkor pedig a gazdasági növekedés láthatja kárát, ami már ma sem túl masszív. (Erős kamatvágás - 50 bázispontos -, egy időben a sáveltörlés bejelentésével megoldaná a helyzetet.)

Részvénypiac. A részvénypiacok esése megállíthatatlannak tűnik, de ne feletsük el, hogy három-négy hete még az emelkedés tűnt feltartóztathatatlannak. A nemzetközi szinteken azt láthattuk, hogy míg korábban jórészt az Egyesült Államokra koncentrálódó esés elérte a feltörekvőket és a többi fejlett piacot is, így egy méretes pánik alakult ki.


Jó látszik, hogy elértük az áprilisi-májusi szinteket. Ez jó, egyrészt mert – legalább részben - kiárazódott a Mol-őrület, másrészt a pozíciók építgetésére is ki lehet használni. De fontos, hogy csak óvatosan, sávos vételekkel szabad operálni, mert nem lehet tudni, mikor zúdítanak a nyakunkba újabb rossz híreket. Ekkor könnyen elérhetővé válik a 24 000 pontos BUX-szint, ami – valljuk meg őszintén – még mindig nem jelent pánikszerű alulárazott piacot. Ajánlásunk tehát minden szinten, minden gazdasági térségben a kivárás, itthon pedig sávos Mol, OTP, valamint Synergon és Fotex vétel. Fontos, hogy a vételeket annak a tőkének a terhére hajtsuk végre, amelyeket akár stratégiai hosszúságú befektetésekre szántunk.

Ajánlás (Oldaltörés)

Állampapír piac:

- állampapírok: kivárás belépési pontra, 3 H. vétel

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: kivárás

- USA részvények: kivárás

- Orosz részvények: kivárás

- Egyéb feltörekvők: kivárás

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: kivárás, feltétellel, Fotex, Synergon vétel

Befektetési alapok:

Target Return típusú alapok

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés