Befektetési tanácsok július végére
A héten újabb és újabb csúcsok születtek a világ pénz- és tőkepiacain. Mit várunk a jövőben? A folyamatok tovább mehetnek a mai trendek irányába, de a kockázatok is tovább emelkednek.
A nemzetközi devizapiacon az EUR/USD, a részvénypiacokon a DJIA történelmi csúcsot döntött, de a hazai részvénypiac is historikus csúcsra ért. Az EUR/JPY is ebbe a körbe sorolható, így a carry trade pozíciók továbbra is jól hoznak a befektetőknek. Európában ugyanakkor a részvénypiac hullámzó teljesítményt nyújt, hiszen az erős euró negatívan hat az exportőr vállalatok bevételi számaira, így nyereségük is csökkenhet.
Az olaj világpiaci ára is monoton emelkedő trendet mutat, különösen miután az Egyesült Államok benzin-tartalékai a várakozásokkal szemben csökkentek, méghozá elég komoly mértékben. A bányaipari vállalatok és a technológiai szektor ugyanakkor jól teljesített. Előbbiek a szintén emelkedő nyersanyag áraknak, míg utóbbiak - többek között – az SAP jó eredményének köszönhetően szerepeltek kiemelkedően. A gyorsjelentési szezon eddig – általában – jó eredményeket hozott, kivételként az IBM említhető, ahol komoly gondok nincsenek, de a növekedés mértéke elmaradt a várakozásoktól. Mit várunk a jövőben? A folyamatok tovább mehetnek a mai trendek irányába, de a kockázatok is tovább emelkednek.
Devizapiac. A devizapiacokat az EUR/USD tartotta izgalomban. A kínai növekedés ismét gyorsult, így a kínai jegybank minden valószínűség szerint emeli irányadó kamatát. Ez ma még nem hat, mert ez a várható lépés az előrejelzések szerint nem veti vissza jelentősen a kínai ipart.
Ennek az oka az, hogy a jüan még mindig jelentősen alulértékelt. Ebből viszont az következik, hogy a globális növekedés sem fog jelentősen visszaesni ebben az évben, hiszen a keresleti oldal kisebb megingása (amerikai ingatlan-helyzet) ellenére a fogyasztás nem szenvedett jelentős veszteségeket.
Ami az EUR/USD devizapárt illeti, azt tudjuk mondani, hogy az Európai Központi Bank (ECB) illetékesei is kezdenek aggódni, de egyelőre még csak célzásokat tesznek arra nézve, hogy aggodalmaik vannak az európai növekedést illetően. Ilyen nyilatkozatot hallhattunk például – és ezért volt fontos említeni –, hogy a mesterségesen alacsony szinten tartott jüan ma már komoly károkat okoz az EU kereskedelmében, hiszen az uniós tagállamokkal szemben felhalmozott kínai kereskedelmi pozitívum soha nem látott mértéket öltött. Tehát az egyik fő exportpiac, az Egyesült Államok irányába drágul a kivitel, miközben a sok árucsoport tekintetében versenytárs Kína – és még sok más távol-keleti ország – termelése egyre olcsóbbá válik. A továbbiakban nem várunk jelentős változást, így ma is csak a dollár vételét ajánlhatjuk. A dollárt pedig állampapírok vételére célszerű fordítani – továbbra is.
Kötvénypiac. A kötvénypiacokon ezúttal nem volt jelentős változás, de az elgondolkodtató, hogy az amerikai 10 éves kötvények hozamai ismét csökkenni tudtak az 5,20 százalékos szint közeléből egyészen 5 százalékig. Ez azt jelenti, hogy a dollár gyengülése ellenére folyamatos a kereslet a magas hozamok miatt a dollárkötvényekre. Ez egyben arra is int, hogy a külföldi befektetők reménykednek abban, hogy a dollár gyengülése hamarosan erősödésbe csap át.
A hazai piacon sem mozogtak jelentős mértékben a hozamok, de az általános csökkenő trend nem állt meg. Az MNB hétfői kamatdöntésére várva az elemzők megosztottak, hiszen a nemzeti bank kommunikációját a legutóbbi vágás alakalmával nem tartották hitelesnek, legalábbis ami a béradatokra adott válaszokat illette. Véleményünk szerint maximum 25 bázispontos csökkenés lehet a Monetáris Tanács döntése, de a legvalószínűbb, hogy a mai szinten marad az alapkamat.
A fejlett piacokon nem várunk jelentős mozgást, a hozamok a megszokott szinteken belül fognak ingadozni, így a hazai kötvények közül az egy-három éves szegmens vételét ajánljuk. A kockázatokat jobban kedvelők bátran vásárolhatnak a hosszabb lejáratokból is.
Részvénypiac. A nemzetközi részvénypiacok mozgása továbbra is az emelkedés irányát mutatja, de eltérő mértékben az egyes gazdasági térségeket tekintve. Európában gyorsan nő a volatilitás, de jelentős változás mégsem történt, a DAX a 8000 pontos szint körül ingadozik. A hazai piac relatív felülteljesítő volt, de a térségben az orosz részvények emelkedése is meghaladta a nemzetközi átlagot. Itt további vételeket javasolunk.
A BUX a 29 500 pontos lokális csúcs után kisebb korrekciót mutatott be, de mára már a 30 000-es szint is megdőlt. A MOL ismét 30 000 forint közelébe került, de itt egyelőre megragadt, mivel újabb hírek – amelyek az eddigi trendeken változtatna -, nem láttak napvilágot. Közben az OTP lassan elérkezik a 11 000 forintos szinthez, mely itt is kisseb megállót hozhat, de a kilátások szerint az ár könnyen tovább emelkedhet.
Az Egis is szép pályát járt be a héten, mivel a közös vállalati formában létrehozott moszkvai gyára elkezdte a termelést és az orosz piaci kilátásokról a vezetőség újra pozitívan nyilatkozott, miután a 2007-es év eddigi része ezen a területen gyenge eredményt hozott. A kisebb papírok közül a Synergon nyújtott kiemelkedőt, hiszen itt az IT rész leválasztása után új tőzsdei részvények bevezetése várható és a 2007-es második negyedéves eredmények az elemzők szerint jó számokat hoznak. A Fotex is éledezni kezd lassan, de az 1000 forintos ár még mindig áthatolhatatlan határnak tűnik, miután a történelmi csúcsot jelentő 1000 forint feletti szintről korrigált. Meglátásunk szerint vételre ajánlható a MOL, OTP – korrekció esetén, a Fotex és a Synergon viszont a pénteki árakon is.
Állampapír piac:
- állampapírok: 1-3-(5-10) év vétel (HUF), amerikai kötvények (USD) vétel
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás
- Orosz részvények: vétel
- Egyéb feltörekvők: Dél-Korea vétel
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: Fotex, Synergon vétel, Egis, MOL, OTP vétel korrekcióban
Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok, Dél-Korea részvény alapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.