2007. július. 04. 18:52 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 04. 19:41 Gazdaság

Gyurcsány: az egységesítés és igazságosság a két fő cél

Az adórendszer átalakításának az egységesítés és az igazságosság a két fő célja - mondta Gyurcsány Ferenc a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón. A miniszterelnök szerint ha 2008-tól lép hatályba az ingatlanadóról szóló szabályozás, még nem jelenti azt, hogy attól kezdve lesz ilyen típusú adó, csupán megteremtődnek az értékalapú számbavétel feltételei.

Az, hogy az ingatlan típusú adók esetében érvényesíteni lehet-e szociális szempontokat, szakmai és politikai vita, aminek a végére lehet jutni – tette hozzá a miniszterelnök.

A kormányfő pártja álláspontját ismertetve elmondta: azt szeretnék, hogy a néhány millió forintos ingatlanvagyonnal rendelkező családok terhei ne növekedjenek, ugyanakkor "egyáltalán nem ördögtől való, hogy akinek 50-60 millió forintos ingatlana van, (...) a mainál többet fizet". Úgy kell átalakítani az adórendszert, hogy a vagyont terhelő adók aránya magasabb legyen, és akinek nagyobb vagyona van, fizessen többet - hangsúlyozta a miniszterelnök.

Gyurcsány Ferenc emlékeztetett arra, hogy az ingatlan típusú adókat ma is az önkormányzatok vetik ki és szedik be. Példaként említette, hogy a jelenlegi kommunális adó is helyi adó, szintén az önkormányzatok döntenek róla, így az is önkormányzati hatáskör, hogy a mértékét megállapítsák. Hozzátette azonban, hogy a kommunális adó esetében ugyanannyit fizet egy faluszéli rozoga ház és egy vidéki nagyváros elegáns negyedében lévő villa tulajdonosa. "A társadalmi igazságosság szempontjait ez nem egészen elégíti ki" - fogalmazott Gyurcsány Ferenc.

A kormányfő egy kérdéssel kapcsolatban kitért arra, hogy ha 2008-tól lép hatályba az ingatlanadóról szóló szabályozás, még nem jelenti azt, hogy attól kezdve lesz ilyen típusú adó, csupán megteremtődnek az értékalapú számbavétel feltételei.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.