Az elhízás hizlalja a gyógyszergyárak profitját
A világ gyógyszerforgalma 2020-ig a mostaninak a kétszeresére, 1,3 billió dollárra nőhet az átlagéletkor emelkedése, a kövérség és főleg a felzárkózó piacú országok gyorsan növekvő kereslete miatt.
A következő évtized végén minden bizonnyal Brazíliában, Kínában, Indiában, Indonéziában, Mexikóban, Oroszországban és Törökországban szerzik majd a gyógyszergyárak a bevételük 20 százalékát, a mostani 8 százalék helyett, írták a PricewaterhouseCoopers könyvvizsgáló és vállalati tanácsadó cég elemzői a ma megjelent elemzésükben.
Kína egymagában a világ második vagy harmadik számú gyógyszerpiacává válhat, miután már most is a világon az egyik leggyorsabb ott a piacbővülés. 2005-ben 20,5 százalékkal nőtt, tavaly 12,3 százalékkal gyarapodott a gyógyszerfogyasztás Kínában, 13,4 milliárd dollárra. A világfogyasztás tavaly 7 százalékkal nőtt, 643 milliárd dollárra.
Az elemzők szerint hosszabb távon a nagy gyógyszergyáraknak változtatniuk kell mostani stratégiájukon, amely általában kevés számú új hatóanyag nagy értékesítésére alapoz. Szélesebb termékpalettával és kísérő szolgáltatásokkal kell jelentkezniük, és növelniük kell a kutatás-fejlesztés hatékonyságát. Jelenleg kétszer annyit költenek kutatás-fejlesztésre, mint tíz évvel ezelőtt, de ebből csak kétötöd annyi új termék születik, mint akkor.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.