Befektetési tanácsok február végére
A feltörekvők jó hetet zártak, a BÉT is tartotta magát, a forint is jól szerepelt, de a hazai piacon már vannak figyelmeztető jelek. Továbbra is hozamcsökkenést várunk a 3-5 éves szegmensnél, így a korábban megvett kötvények tartását javasoljuk.
A piaci szereplők várakozásainak megfelelően a japán jegybank emelte irányadó kamatát, de ez nem befolyásolta a fennálló trendet, a yen tovább gyengült, erősítve ezzel a carry trader-ek pozícióit. Ez a feltörekvő piaci befektetéseknek kedvező folyamat az orosz tőzsdét a történelmi csúcsra vitte, miközben az olajár is támogatást adott az orosz részvények szárnyalásának. De általában is a feltörekvők jó hetet zártak, a BÉT is tartotta a 24 000 pont feletti BUX-szintet, de a hazai piacon vannak figyelmeztető jelek. A forint is jól szerepelt, de itt az erősödés a 251-es szinten megállt, így pillanatnyilag meglehetősen szűk sávban mozog az euróhoz mért árfolyam. A dollárral szemben már jelentősebb volt a mozgás, hiszen a dollár a héten folyamatos erősödést mutatott a többi vezető devizával szemben.
Devizapiac. A már említett japán kamatemelés érdemben nem befolyásolta a piaci folyamatokat, legalábbis nem azonnal. Az árfolyamtrend egyelőre nem változott, de tény, hogy a jen erősödése mára megállt, de fontos kiemelni, hogy ez még nem trendforduló. Az euró-dollár keresztárfolyam változása ismét nem jelentette azt, hogy a dollár érdemben gyengült volna, hiszen a makrogazdasági adatok továbbra sem támasztják alá a zöldhasú gyengülését. Érzésünk szerint nagyobb kimozdulás ebből a helyzetből továbbra sem lesz, tehát az EUR/USD deviza-párral való kereskedés valószínűleg nem kényeztet kiugró hozamokkal.
Tehát továbbra is fennmarad a jövőben az 1,29-1,32-es sáv az EUR/USD tekintetében. Az igazán érdekes kérdés a yen sorsa, mivel a nemzetközi tőkeallokációs folyamatokban egyre jelentősebb szerepet beöltő carry trade (alacsony kamatozású devizában felvett hitel plusz magas kamatú devizában történő befektetés) egy masszívan erősödő yen mellett alapos fordulatot lenne képes előidézni a pénz- és tőkepiacokon. Ma még – mivel nincs szó a yen árfolyamtrendjének gyökeres fordulatáról – nincs komoly esély a feltörekvő piaci fordulatnak, azaz pénzkivonásnak, de érdemes figyelni a yen árfolyamának alakulására.
A hazai piac nem hozott kiugró változásokat a héten. A forint a hét elején erősödéssel kezdett, majd csütörtök-péntekre elbizonytalanodott, de a mozgások mértéke olyan szintű volt, hogy ezt még nyereséggel nem lehetett kihasználni egyéni befektetőként. A makrogazdasági hírek arról szóltak a közelmúltban, hogy a költségvetési bevételek a vártnál jobban alakulnak, azonban a Fitch szakértői még egyáltalán nem biztosak a reformok sikerében, mert a bevételi oldalról kezdett reform hatásait nem tekinti hosszú távú megoldásnak, szerintük a magyar kormány továbbra is adós a bevételi oldalt érintő intézkedésekkel.
A feltörekvő piaci, illetve a régiós hangulat azonban továbbra is segíti a forintot, így a problémák ellenére stabil az árfolyam. A továbbiakban – rövidtávon – nem számítunk a forint gyengülésére, de hosszabb időintervallumon a forint gyengülésére számítunk, így a devizapozíciók építését javasoljuk.
Kötvénypiac. A nemzetközi kötvénypiaci hangulat a teljes érdektelenség, avagy a kivárás jeleit mutatja, így változások nem igazán történtek az elmúlt egy hét folyamán. Itt is a carry trade folyamatok változása okozhatnak nagyobb kimozdulást, de – mint előbb említettük -, ennek egyelőre nem sok jelét látjuk, de itt is a yen árfolyama a kulcs tényező a folyamatok jövőbeni alakulása szempontjából.
Tehát az igazi kérdés az, hogy a kivárás egy nagyobb változás előjele, vagy éppen annak, hogy egy relatív nyugodt szakasz következik. Itt is fontos a megválaszolásban, hogy milyen időtávon gondolkodunk. Rövidtávon ugyanis viszonylagos nyugodt piacra számítunk, de hosszabb távon továbbra is a volatilitás emelkedését valószínűsítjük.
A hazai piacon is beálltak az árfolyamok, a hozamok, de az fontos hír, hogy szerdán az éves állampapír aukción a jelentős (több, mint ötszörös) túljegyzés ellenére is emelkedtek a hozamok az előző aukcióhoz mérten. A hozamgörbe hosszú oldalán volt némi csökkenés, de ez – legalábbis ajánlásaink alapján – egyéni befektetők körében korábban nem volt népszerű befektetési célpont, így inkább – a korábban ajánlott – három éves szegmens hozamemelkedése érdemel említést. Továbbra is hozamcsökkenést várunk a 3-5 éves szegmensnél, így a korábban megvett kötvények tartását javasoljuk.
Részvénypiac. A nemzetközi részvénypiaci hangulatot pozitívan befolyásolta az újra emelkedő olajár, de a hatás – természetesen – nem egyenletesen terült a piacokon.
A feltörekvők közül szinte mindenki jól teljesített, de óriási emelkedések nem voltak ezúttal. Az a helyzet állt elő a részvénypiacokon is, mint a deviza- és a kötvénypiacokon. Kivárás van, most a befektetők többsége nem tartja portfolióépítésre alkalmasnak a befektetési környezetet. Ez abból is látszik, hogy a BÉT-en is visszaesett a forgalom, legalábbis azokhoz az értékekhez mérten, amikor a legutóbb estek az árak a piacon. Ennek ellenére a kisebb kapitalizációjú részvények továbbra is megfelelő befektetési terepnek bizonyulhatnak, mivel itt a külföldi befektetők szerepe kisebb, így egy korrekció, amely a carry trade irányából indul, itt kevésbé hat élesen.
Állampapír piac:
- állampapírok: vétel: tartás: 3-5 év
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: tartás
- Orosz részvények: tartás
- Egyéb feltörekvők: Kína, Dél-Amerika: tartás, Kelet-Európa: tartás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: vétel: FOTEX, Danubius
Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.