2006. december. 03. 17:15 MTI Utolsó frissítés: 2006. december. 03. 21:39 Gazdaság

Több mint 15 ezren tüntettek a Volkswagen ellen

Legkevesebb 15 ezren tüntettek szombaton Brüsszelben a Volkswagen konszern ellen, mert az meg akarja szüntetni egyes modelljei gyártását Belgiumban és ezen lépésének körülbelül csaknem 4 ezer munkahely eshet áldozatul.

A tüntetőket a jelek szerint nem tartotta vissza egy előző nap létrejött egyezség, melyen maga Guy Verhofstadt belga miniszterelnök bábáskodott, miszerint a VW konszernhez tartozó Audi brüsszeli üzemében gyártják majd a márka A1 jelű kisautóit. A jelentések szerint a gyártáshoz körülbelül 3 ezer dolgozót alkalmaznak majd, de csak 2009-től. Azt nem tudni, hogy a közbeeső időben mi lesz a dolgozók sorsa, bár az Audik gyártása miatt állítólag már 2008-tól a Volkswagen beruházásokba kezd a brüsszeli üzemben.

Egyes vélemények szerint a multinacionális konszernek gyakorlatilag egymásnak ugrasztják a dolgozókat és a dolog vége, hogy utóbbiak rosszabb feltételeket kényszerülnek elfogadni. Egy Európai Parlamenti képviselő szerint ha ezt hagyjuk, akkor nem lesz baloldali szociális Európa. A tüntetők egyik képviselője szerint pedig a dolgozók üres ígéreteket adhatnak majd át télapó-ajándékként családjuk gyermekeinek.

A VW brüsszeli gyárában egyelőre Golfokat és Polókat gyártanak, de éppen a múlt hetet megelőzően került nyilvánosságra, hogy a Golfok készítését áttelepítik a cégcsoport két németországi üzemébe. Ez hatalmas felháborodást keltett Belgiumban, mert a brüsszeli üzem jelenlegi létszámának háromnegyedét (5300 főből 3800-4000-et) fenyegeti, sőt, sokak szerint ezek után az üzem fennmaradása is megkérdőjeleződött, hiszen önmagában a Polók nem elegendők a hatékony működéshez. 

A gyár dolgozói azóta sztrájkolnak, és szombatra országos tiltakozást hirdettek, a belga kormány pedig a német vezetésnél próbált közbenjárni a döntés megváltoztatása érdekében. Guy Verhofstadt belga miniszterelnök végül most pénteken Brüsszelben fogadta a Volkswagen két vezetőjét, majd bejelentette az új döntést. Ennek érdekében egyébként - mint Verhofstadt elmondta - Brüsszel adókönnyítéseket is ígért a németeknek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.