Az OTP ukrán és orosz üzleteinek jelentős fejlődésére számít
A megszorító intézkedések és az erősödő verseny profit- és állománynövekedés fékező hatását ellensúlyozhatja az OTP Bank tevékenységének jelentős bővülése külföldön, főleg az ukrán és az orosz piacon – mondta Spéder Zoltán az OTP Bank alelnöke egy vállalatfinanszírozásról rendezett konferencián.
Spéder Zoltán szerint Ukrajnában 2009-ig 76 százalékos átlagos éves növekedés várható a lakossági hitelek területén. Oroszországban ugyanez a mutató várhatóan 52 százalék. Hozzátette, hogy a költséghatékonyságban is vannak még tartalékok.
A régió országaiban a bankszektor eredménye évente átlagosan 10-17 százalékkal nőhet 2006 és 2010 között, miközben a kamatok a nyugat-európai szinthez közelítenek. Még akkor is, ha átmenetileg – például Magyarországon – éppen emelkedik a jegybanki alapkamat.
A régió több országában a verseny miatt erőteljes nyomás van a marzsokon, ezért Spéder Zoltán szerint a marzskülönbség várhatóan a jelenlegi felére csökken a nyugat-európaihoz képest.
Úgy vélte, hogy a magas volumen mellett a kockázati költségek kezelhetőek maradnak, hozzátette, hogy az OTP Banknak a minimum 5 százalékos piaci részesedés elérése a célja mindegyik országban, ahol már jelen van.
A bank akvizícióit illetően az alelnök elmondta, hogy 2005-2006 között nőtt az akvizíciók száma, felgyorsult a folyamat. Míg 2005-ig évente 1, összességében 5, addig 2006-ben egyetlen év alatt 5 akvizícióra került sor. Az ütem a tudatos stratégia mellett véletlen egybeeséseknek is köszönhető - tette hozzá.
A bank 2000-2005 között mintegy 600 millió eurót költött vásárlásokra, 2006-ban a végszámla várhatóan 1,3 milliárd lesz – mondta Spéder Zoltán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.