2006. augusztus. 28. 15:00 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 28. 15:02 Gazdaság

JP Morgan: alulsúlyozott forintkonstrukciók

A helyi piaci kockázatvállalási hajlam stabilizálódásával együtt is a forintkonstrukciók maradtak a legalulsúlyozottabbak a feltörekvő piacokon aktív globális befektetési alapok portfolióiban, amelyekben most első ízben a vizsgált feltörekvő térség egésze is alulsúlyozottá vált - áll az egyik vezető londoni befektetési ház augusztusi felmérésében.

A JP Morgan ezúttal 189 - összesen 307 milliárd dollárnyi befektetői tőkét kezelő - feltörekvő piaci alap adatait összegezte. Az új jelentés szerint a portfoliókban tartott forintpiaci befektetések alulsúlyozottsági indexe augusztusban is a júliusival azonos, mínusz 2,5 volt a júniusi mínusz 2,9 után a plusz 10 és mínusz 10 közötti indexskálán.

A Magyarországgal kapcsolatos portfolió-befektetői hangulatról a JP Morgan londoni befektetési részlegének elemzői az augusztusi felmérésben - az előző havi véleményükhöz hasonlóan - azt írták: a forintpiaci konstrukciókat portfolióikban túlsúlyozva tartó alapkezelők arányának kisebb növekedését a ház "nem tekinti úgy, hogy (a piac) bizalmat szavazott a költségvetési gondok kezelésére kifejtett magyar kormányzati erőfeszítéseknek". A rövid pozíciók zárása inkább az amerikai kamatkilátások most már vegyesebb megítélésének az eredménye, áll a JP Morgan augusztusi elemzésében. 
 
A JP Morgan augusztusi elemzésében vizsgált tizenegy térségi feltörekvő piac összesített átlagos súlyozottsági indexe mindazonáltal meredeken, a júliusi plusz 0,4-ről mínusz 0,1-re csökkent a gyenge kockázatvállalási kedv miatt, vagyis a térség egésze alulsúlyozottá vált a vizsgált portfoliókban ebben a hónapban.
 
A BNP Paribas európai befektetési csoport londoni részlegének hétfőn kiadott térségi elemzése is azt írta, hogy a feltörekvő piacok a kockázatvállalási hajlam általános gyengeségétől szenvednek. Ennek külön érdekessége azonban az, hogy a gyengeséget most nem a mind feszesebb likviditási helyzettel kapcsolatos aggályok, hanem éppen az amerikai gazdaságból kiinduló globális lassulás okozza, áll a jelentésben.
 
Ez a lassulás azonban a londoni Economist Intelligence Unit frissen kiadott augusztusi globális előrejelzése szerint csak jövőre jelentkezik markánsabban. Az EIU - a világ legnagyobb, nem befektetési banki gazdaságelemző és előrejelző csoportja - szerint a vásárlóerő-paritáson számolt globális reálnövekedés az idén még gyorsul is, 5,3 százalékra a tavaly mért 4,9 százalékról, de "a világgazdasági lassulás már kezdeti szakaszában jár".
 
A ház az eddigi 4,8 százalékról 4,7 százalékra csökkentette a 2007-re adott globális növekedési jóslatát, ezen belül azonban az Egyesült Államokban már csak 2,2 százalékos növekedésre számít 2007-ben a korábban előrejelzett 2,4 százalék után.
 
Az EIU az augusztusi jelentésben azt sem zárja ki - jóllehet hangsúlyozza, hogy nem ez az alapeseti forgatókönyve -, hogy jövőre egy vagy akár két negyedben csökkenhet is az amerikai gazdaság teljesítménye. Ha ez két egymást követő negyedévben történne, azzal az amerikai gazdaság technikai értelemben recesszióba kerülne.
 
Az EIU szerint ugyan nem lehet kizárni, hogy a Fed az idén még egyszer kamatot emel, de "egyre valószínűbb, hogy a szigorítási ciklusnak vége".

 

zöldhasú
Hirdetés