2005. január. 21. 15:09 BBC Utolsó frissítés: 2005. január. 21. 15:20 Világ

Rabszolgák banki fedezetként a JP Morgan elődeinél

Hozzávetőleg 13 ezer rabszolgát használtak fel banki fedezetként annál a két banknál, amely később a nagy hírű JP Morgan amerikai bankház része lett. A cég vezetése az alkalmazottaknak küldött körlevélben most bocsánatot kért elődei tette miatt.

A Citizens Bank és a Canal Bank számára 1831 és 1865 között fedezetként ajánlották fel azt 13 ezer rabszolgát, akik közül 1250 végül a törlesztés elmaradása miatt a pénzintézetek tulajdonába került. A két bank azóta már nem létezik, de kapcsolatba hozhatók a Bank One nevű pénzintézettel, amelyet a JP Morgan tavaly vásárolt meg.

A JP Morgan vezetése akkor értesült a „tranzakciókról”, amikor egy törvényi kötelezettségnek eleget téve részletesen felkutatta elődei történetét. Az eredményekről egy körlevélben számolt be az alkalmazottaknak a cég két vezetője. „Bocsánatot kérünk az afro-amerikai közösség tagjaitól, főképp azoktól, akik egykori rabszolgák leszármazottai” – szól a levél szövege.

Bár a JP Morgan a vezetők szerint ma már „nagyon különbözik az 1800-as évek bankjaitól”, a vállalat egy 5 millió dolláros ösztöndíjprogramot alapított Louisiana államban, ahol annak idején az eset történt.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.