Kínai piacok: fényfüzér, vipera, érettségi
A kínai piacokon is felélénkül a forgalom karácsony előtt. A sokszor kétes eredetű termékeket az élelmes feketézők félelemérzet nélkül hirdetik a nagy tömegben.
Budapest két legnagyobb kínai piaca mintha maga volna a tiltott város, tulajdonosai és működtetői semmiféle információval nem szolgálnak róla. A Fáy utcai Sanghaj piac a 21 milliós törzstőkével működő Novák és Novák Kereskedőház Rt. tulajdonában áll, amely több budapesti piac üzemeltető-tulajdonosa. A cég irodájában minősíthetetlen hangnemben reagáltak a HVG kérdésére, mennyibe kerül a helybérlet. A józsefvárosi piacot működtető Komondor Kft.-től legalább azt megtudtuk, hogy a cég a MÁV-tól bérli a területet.
Józsefvárosi kínai piac © Túry Gergely |
Kozmetikumokból is széles a választék, a rúzsok 400-1200 forint között mozognak, a márkás alapozókért (Rimmel, Max Factor, L’Oreal) 1000-1400 forintot kérnek. Eltűntek a néhány éve még gyakorinak számító, kimért – és jellemzően hamisított – parfümök, helyüket az olcsó bóvli, illetve a kétes származású, „márkás” termékek vették át. Referenciaként mindegyik árusnál Boss parfümöt kerestünk, ebből a 100 milliliteres kiszerelést átlagosan 6000-8600 forint közötti áron kínálták. A bóvliárusoknál a dizájnt tekintve megtévesztően hasonló, Victor Hugo nevű helyettesítő termék 75 milliliteres változatban viszont potom 700-850 forintot kóstál. Az ismeretlen eredetű, ennek ellenére márkázott – jellemzően Gillette – borotvapengék áraiban tapasztaltuk a legszélesebb ingadozást, a skála 1000 forinttól 2600 forintig tart, előbbiek a kevésbé megbízható mozgóárusoknál, utóbbiak a standokon pultra kihelyezve várják a vásárlókat. Egy teljes borotvakészlet ára 1500-2000 forint között váltakozik.
A karácsonyfaégők 600-2000 forint között, a fényfüzérek 6-10 méteres változatban kaphatóak, 2000-2500 forintért. Gömb alakú díszekből 300-1600 forintért leltünk fel különféle minőségű és darabszámú készleteket.
Távirányítós játékautókból is széles volt a választék, elsősorban a Józsefvárosban és az Asia Centerben, ezek átlagosan 4000-6000 forintba kerülnek, a nagyobb darabokért 8000-et is elkérhetnek, sőt utóbbi helyen 30-40 000 forint között is találtunk ilyesmit, igaz, ezek akkorák voltak, mint egy kisebb dohányzóasztal.
Szamurájkardokból, késekből és egyéb vágóeszközökből is válogathatunk, bár az árusok szerint a kardok csak dekorációs célra valók, ezt alátámasztja a 3000-18 000 forintig terjedő ár is. Csempészett cigarettát csupán a Fáy utcában ajánlgattak, s szintén csak itt találtunk olyan árusokat, akik különféle szeszesitalokat árultak, jóval a bolti ár alatt. A kilós kiszerelésű kávék 700-1600 forint között kaphatók. A legbizarrabb – egyben legdrágább – tételeket egyértelműen a józsefvárosi piacon lokalizáltuk, itt a pultról kiválasztható vipera 1500 forint, a szintén „mozgóárus” által hirdetett nyelvvizsga vagy érettségi bizonyítvány 40-100 ezer forint között mozog.
© Túry Gergely |
Andersen Dávid - Folk György
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.