2005. december. 11. 12:55 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 11. 12:58 Gazdaság

A magyar állam devizaadóssága 40 milliárd euró

Körülbelül 40 milliárd euró a magyar állam devizaadóssága jelenleg, lényegesen több, mint 1995-ben, de a bruttó hazai termékhez viszonyított aránya hozzávetőleg annyi, mint 10 évvel ezelőtt – közölte Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke egy vasárnapi rádióműsorban.

„Nagyon bonyolult kiszámítani, de körülbelül 40 milliárd euró adevizaadóssága ma a magyar államnak, ami lényegesen több egyébként, mint 1995-ben volt, euróban, de közben a bruttó hazai termék is növekedett, tehát a bruttó hazai termékhez viszonyított aránya az ma körülbelül annyi – 30-35 százalék – mint 1995-ben volt" – mondta a jegybank elnöke a közszolgálati rádió Vasárnapi Újság című műsorában a devizaadósság mértékét firtató kérdésre.

Ebben az a szomorú, hogy 1995 után gyorsan csökkent ez az arány, úgy látszott, hogy stabilizálódnak a külső pénzügyek, majd utána 2002-ben kezdett növekedni nagyon gyorsan ez az adósság – tette hozzá Járai Zsigmond, akit azzal összefüggésben kérdeztek, hogy a héten a Fitch nemzetközi hitelminősítő intézet rontott Magyarország hitelbesorolásán.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.