2005. október. 31. 11:11 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 31. 10:46 Gazdaság

Alulbiztosítottak a magyarországi vállalatok

A magyarországi vállalatok többsége nincs megfelelőképpen biztosítva, a piac is egyre szűkebb, s a jelek szerint a biztosítók is egyre alacsonyabb díjért vállalják a biztosításkötést, csak hogy el ne veszítsék az ügyfeleket - jelentette ki a vállalati biztosítási piac helyzetét összegezve Szabó Ferenc, az egyik legnagyobb magyarországi független biztosítási alkusz cég, a GrECo International Kft. kockázatkezelési igazgatója.

A nagyvállalati vagyonbiztosítások piacán gyakran nem is tudják versenyeztetni a brókerek az ajánlatokat a biztosítók között - a piac 65 százalékát ugyanis két társaság, az Allianz Hungária és a Generali-Providencia fedi le -, így külföldön keresnek fedezetet a kockázatokra - hangsúlyozta a GrECo szakembere. 

A vállalati vagyonbiztosítási piacot alkotó 11 társasághoz a Magyar Biztosítók Szövetségének (Mabisz) adatai szerint tavaly 42,84 milliárd forint díj folyt be ezekből a biztosításokból, alig 9 százalékkal több, mint az egy évvel korábbi 39,39 milliárd. Ugyanakkor a tavaly év végi 227 ezer darab szerződés kevesebb, mint 4 ezerrel haladta meg az egy évvel korábbi 223 ezret.

A biztosítók egyre nyomottabb díjszinten kénytelenek szerződni, csak hogy ne veszítsenek piacukból. Ez azonban többnyire fedezetszűkítésekkel jár, ami szakértő bevonása nélkül sokszor fel sem tűnik az ügyfeleknek. 

Az EU-csatlakozással ugyanis a nagy, multinacionális vállalatok sokkal egyszerűbben tudják itteni leányvállalataikat bevonni az anyavállalat külföldön kötött, globális szerződésébe, a csatlakozás előtt ehhez szükség volt egy "fronting" szerződésre az egyik itteni biztosítóval. Ma már erre sincs szükség, s a GrECo International Kft. igazgatójának becslése szerint a 200 legnagyobb magyarországi vállalat közül alig több mint 20-nak lehet itteni, "tisztán" helyi
biztosítónál szerződése.

A biztosítók a szűkülő piaci lehetőségekre reagálva nyitnak a kis- és közepes vállalkozások irányába, a kkv-k azonban még nem ismerték fel - vagy nincs rá forrásuk -, hogy biztosítás nélkül egy nagy kár akár a cég csődjét és felszámolását is okozhatja, gyakran fogalmuk sincs róla, milyen típusú kockázatokat rejt működésük  - hívta fel a figyelmet a GrECo igazgatója. A telephelyre és az autókra még csak-csak kötnek vagyonbiztosítást, általános felelősség- és munkáltatói felelősségbiztosítást azonban már sokkal ritkábban. 

A leginkább fedezetlenek a termékfelelősség-, a környezetszennyezéssel kapcsolatos, illetve az üzemszünet-kockázatok, holott ezek egy exportáló cég esetében igen komoly kockázatokat rejtenek magukban. 

Az alulbiztosítottság valós üzleti kockázatot jelent, s egyre nagyobb jelentőséget kapnak a felelősségbiztosítások, mivel a károsultak egyre inkább hajlandók perre menni a kártérítésért. Az a cég, amely anyagi eszközök híján nem tud teljes körű biztosítást kötni, jól teszi, ha legalább az igazán nagy  kockázatokra biztosítja magát, így ugyanis egy nagy kár nem jelenti a cég végét - mondta a GreCo International Kft. igazgatója.

zöldhasú
Hirdetés