Nestlé, Coca-Cola, Lipton: vigyázat, hamisítják!
Triplájára nőtt tavaly az Európai Unióba érkező hamisított, vagy "kalóz" élelmiszeráruk és italok mennyisége; a hamisítványok minősége pedig egyre jobb, amely nehezebbé teszi e termékek kiszűrését – közölte múlt heti jelentésében az Európai Bizottság.
A hamisított élelmiszer- és italmárkák toplistáját a Lipton, a Coca-Cola és a Nestlé árui vezették. A Coca-Cola és a Nestlé termékei a lefoglalt élelmiszerek és italok 13-13 százalékát tették ki, míg a darabszámot tekintve a hamisítók számára legnépszerűbb márkák a Liptontól származtak (az összes termék 67 százaléka).
A lefoglalt élelmiszer-, dohány- és gyógyszeráruk megoszlása márkák szerint (2004) © Európai Bizottság |
"A legtöbb hamisított élelmiszer ma már nem a luxusmárkák kategóriájába tartozik, hanem mindennapi háztartási termék" - írja közleményében az Európai Bizottság, amely szerint az ipari méretű hamisítás beindulása miatt ma már gyakran csak technikai szakértelemmel lehet megkülönböztetni az eredetit a hamisított terméktől.
A darabszámot tekintve a legtöbb hamisított élelmiszer és ital Indiából (67 százalék), a Fülöp-szigetekről (21 százalék) és Tunéziából (3,5 százalék) került illegálisan az EU-ba. Az élelmiszerekkel szemben a lefoglalt hamis cigaretták, kozmetikumok, ruhaneműk és játékok mennyisége átlagosan csak 12 százalékkal emelkedett.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.