Energetikai tanúsítást írnak elő az ingatlanokra
Az épületek energiatanúsításáról szóló kormányrendelet várhatóan október végén jelenik meg, így 2006. januárjában hatályba léphet az európai uniós kötelezettségnek eleget tevő épületenergetikai tanúsítási rendszer.
Két további ide kapcsolódó minisztériumi rendelet várhatóan decemberben jelenik meg. Az egyik az energetikai számítási módokat, a másik az épületenergetikai vizsgálatokat végző szakemberek megfelelőségét részletezi. „Nehézséget okoz, hogy az EU-ban nincs egységes minta a rendeletekre, mivel az ISO és a CEN is csak 2006 után ígéri számos olyan szabvány közzétételét, amelyek az EU irányelvek alkalmazásához szükségesek” – közölte Leitner József, az Országos Lakás- és Építésügyi Hivatal (OLÉH) elnökhelyettese.
A rendelet azokra az épületekre vonatkozik majd, amelyek építési engedélykérelmét 2006. január 4-e után nyújtják be. Arról, hogy a rendelet hatálya miként terjedjen ki a már meglévő épületekre még nincs döntés.
Leitner József szerint a rendelettel kapcsolatos moratórium azt jelenti, hogy a középületekre, illetve a lakóépületekre más-más időponttól vonatkozik. Eszerint a jövő év január 4-től az ingatlan adás-vételeknél még nem lesz kötelező épületenergetikai tanúsítás.
Az OLÉH elnökhelyettese elmondta, hogy a szakembereknek fel kell készülniük az új rendszer alkalmazására egységes értelmezéssel és fogalomrendszerrel, oktatással, auditorokkal, nyomtatványokkal. Az energia tanúsítvány elkészítéséhez szükséges vizsgáztatást az illetékes kamarákkal közösen bonyolítja le az OLÉH.
Leitner szerint a magyar mérnöktársadalomnak meg kell teremtenie annak feltételeit, hogy a mintegy 600 ezres magyar lakóépület-, ezen belül a négymilliós lakásállomány energia hatékony legyen. A tanúsítás lakásonkénti átlagárát meghatározni szinte lehetetlen, így a rendeletek sem fognak tartalmazni irányárakat. Mert például egy több száz lakásos panelház lakásonkénti tanúsítási költségeinek akár többszöröse is lehet egy családi házé.
Az energiatanúsítvány az elképzelések szerint nem lenne visszavonható, legalább 10 évig érvényes lenne, ám ha egy épületben kicserélik a nyílászárókat, akkor újat kellene készíteni.
Az EU épületenergetikai irányelv mögött az a gondolat áll, hogy a jól hőszigetelt és korszerű fűtési rendszerrel ellátott épületek kevesebb energiát fogyasztanak, így minden érintett költségeket takaríthat meg, és nem elhanyagolható a környezetvédelmi hatás sem.
Az energiatanúsítvány igazolja az épület energiaszükségletét, információt ad az épület külső hőszigeteléséről, a fűtőberendezésekről, a szellőztetésről, a melegvíz-előállításról, az alkalmazott energiahordozók vizsgálatáról. Ezek alapján le kell vonni a következtetéseket, és felújítási javaslatokat kell tenni, ami jelentős költségcsökkentést eredményezhet. Az energia tanúsítvány a lakáspiacra is hatással lesz, mivel világossá válik egy új ingatlan beruházásnál, hogy mennyire energiatakarékos, és a rossz hatásfokú lakások, irodák kevésbé lesznek piacképesek – mondta Leitner József.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.