2005. szeptember. 26. 13:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 26. 13:47 Gazdaság

Budapesten drágábban bérelhetünk irodát, mint Bécsben

Az irodabérleti díjak a közép-kelet-európai (KKE) régió irodapiacának túlnyomó részén mérséklődtek az első félévben, egyedül Moszkvában volt látványos emelkedés– derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) nemzetközi ingatlantanácsadó cég legfrissebb elemzéséből. Világszerte a legtöbb nagyvárosban nőttek a bérleti díjak.

Moszkva az egyetlen olyan főváros, ahol jelentősen nőttek a bérleti díjak. Az orosz főváros a világ legdrágább irodahelyeinek listáján a tizedikről a hatodik helyre ugrott, a havi bérleti költségek négyzetméterenként 63 dollárról 77 dollárra (kb.  14 500 forint) nőttek. Budapest is feljebb kapaszkodott a listán: az 54. helyről a 36.-ra lépett elő.

A bérleti díjak csak kismértékben csökkentek Közép- és Kelet-Európa többi országában 2005 első félévében. A fejlesztések továbbra is vagy kielégítik, vagy meghaladják a keresletet a régió valamennyi piacán, Moszkva kivételével, ahol ennek éppen az ellenkezője igaz. A legtöbb jelentős KKE-város lejjebb csúszott a legdrágább irodahelyek rangsorában, ami bizonyos mértékben az irodabérleti díjak enyhe csökkenésének, illetve a dollár elmúlt hat hónapban tapasztalt erősödésének köszönhető.

Az irodabérleti díj világszerte a legtöbb nagyvárosban növekszik. A világ legdrágább üzleti területe jelenleg is a londoni West End. Az amerikai dollár angol fonthoz viszonyított erősödése - dollárban számolva - az ezen a piacon érvényes bérleti költség 7 százalékos csökkenését okozta. Ezzel együtt az első osztályú irodahelyiségek bérleti költsége a West Enden még mindig közel 36 százalékkal magasabb, mint a második legdrágább kategóriánál.

A tokiói bérleti díjak jelentős növekedése azt eredményezte, hogy a város belső-központi (97 euró négyzetméterenként egy hónapra) és a külső-központi területei a lista második és harmadik helyére ugrottak, míg a londoni City a negyedig helyre csúszott vissza. A világ tíz legdrágább városának listáján a legtöbbet Hong Kong lépett előre. Az ázsiai pénzügyi központ 17. helyéről mára a mezőny nyolcadik helyére ugrott. Szintén jelentősen nőtt a bérleti díj Dublinban: az ír főváros a 2004-es lista nyolcadik helyéről a hetedikre került fel.

Az Egyesült Államok irodapiacai az erősödő dollár ellenére sem szerepelnek a rangsor elején. Észak-Amerikában a Manhattan központjában levő irodahelyiségek bérletéért kell messze a legmagasabb árat fizetni (39 euró négyzetméterenként), míg a következő Washington. Ezzel a két keleti parti nagyváros a 27. és a 37. helyet tudhatja magáénak a listán. Ezek a helyezések azonban közvetlenül nem vethetők össze az előző vizsgálattal, mert számos helyszín először szerepel a jelenlegi tanulmányban.

Az irodabérleti díjakról szóló tanulmány kibővült, világszerte 174 piacot vizsgál. A lista kibővítése nem okozott változást a világ tíz legdrágább helyszínének rangsorában, befolyásolta azonban a kelet- és közép-európai városok helyezését. Prága, Varsó és Bécs kiesett az 50 legdrágább irodahelyszín listájáról, most az 51., 52., valamint a 64. helyet foglalják el (korában a 45., 32. illetve a 44. helyen álltak). Pozsony és Bukarest az 57. és a 78. helyre csúszott le.

zöldhasú
Hirdetés