2005. szeptember. 19. 08:20 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 19. 08:33 Gazdaság

Haider az olajtársaságok rendkívüli adóztatását követeli

Továbbra is az olajtársaságok rendkívüli megadóztatását sürgeti Jörg Haider karintiai tartományi elöljáró, a kétpárti kormánykoalíció kisebbik tagjának, a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) pártnak a vezetője.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a konszernek rekordnyereségeket érnek el, például az OMV az év első felében 700 millió eurót, ami "150 százalékos meseszerű pluszt" jelent. Ezenközben a benzin 1 és 3 eurócentes árcsökkentése aligha boldogítja a fogyasztókat, hiszen rövid időn belül úgyis megint emelik majd az árakat.

Haider kijelentette, hogy Karl-Heinz Grasser pénzügyminiszternek nem csak fenyegetőznie kellene a különadóval, hanem elő is kellene készítenie annak bevezetését. Úgy vélte, hogy a lakosság pénzügyminisztereként Grasser nem a konszerneknek, hanem a megterhelt autósoknak tartozik kötelezettséggel.

A pénzügyminiszter a múlt hét elején vetette fel, hogy különadóval sújthatnák a benzinkutakat működtető olajtársaságokat, ha nem csökkentik az üzemanyagok árát 2-3 eurócenttel. A pénzügyminiszter bejelentése után azonnal 1 centtel csökkentette a literenkénti árat az OMV, majd másnap - több társasággal együtt - újabb néhány centes árcsökkentést jelentett be. A pénzügyminiszter ezután azt mondta, hogy már nem időszerű a különadó.

A kormány azt is bejelentette, hogy az üzemanyagok drágulása miatt 36-ról 38 eurócentre emelik a személygépkocsik használatának térítési díjában a kilométerpénzt, és 10 százalékkal növelik az ingázók átalánytámogatásának összegét. A kabinet számítása szerint ez 28 millió eurós többletkiadást okoz, amelynek költségvetési fedezetét a pénzügyminiszter szerint még tisztázni kell.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.