Magyar szabadalmak védelem nélkül
A magyar találmányok közül több is hangos sikert aratott külföldön az utóbbi hónapokban, ám a legtöbb hazai tervező még szabadalma bejegyzéséig sem jut el. A bejegyzési kérelmek száma egyre csökken, és igen kérdéses a találmányok sikeres piaci bevezetése.
Magyar tudósjelölt sikere | |
Rátai Dániel találmánya - amely 25-30 ezer forintos ráfordítással a közönséges személyi számítógépet háromdimenziós készülékké, és egyben érintőképernyős PC-vé képes változtatni - hat első díjat is elhozott a 21 éven aluli tudósok "olimpiájáról". A találmány nem csupán háromdimenziós megjelenítésre, hanem játékok új generációjának létrehozására, a legkülönbözőbb tervező, modellező, animációs, képességfejlesztő és egyéb műveletek 3D végzésére is alkalmas. Ezt érzékeltetendő a polihisztor Leonardo nevét viseli. Részletek |
A hazai bejelentőktől származó bejelentések száma az elmúlt öt év során viszonlyag állandó volt (700-800 körül), míg a külföldi szabadalmi bejelentések száma az elmúlt években csökkent. Ez az MSZH szerint az Európai Szabadalmi Egyezményhez való 2003. január 1-jei csatlakozásunknak tudható be, miután a külföldi bejelentők 2003. január 1. után nem „közvetlenül”, hanem európai szabadalmi bejelentésükben hazánkat megjelölve igényelnek oltalmat Magyarország területére.
A világtendenciákkal összhangban a szabadalmi bejelentők sorát Magyarországon is az amerikai és a német bejelentők vezetik. A bejelentések több mint 40 százalékát 2004-ben a gyógyszeripar és a biotechnológia szakterületéről nyújtották be, a bejelentések 73 százaléka pedig öt szakterületre összpontosult: ezek a gyógyszeripar, a biotechnológia mellett a gépelemek és műszerek, a kémia, illetve a fém termékek.
A szabadalmi védettség megszerzése a tőkeerős multinacionális cégekkel szemben a hazai kisvállalkozások számára igen költséges lehet – mondták a hvg.hu-nak a szabadalmi hivatal munkatársai. A szabadalom megszerzésének, illetve fenntartásának első éves díja összesen hozzávetőleg 130 ezer forint, ám egyedül a fenntartási díj a védettség 19-20. évében 140 ezer forintra emelkedik. Az MSZH ezért bizonyos feltételekkel kedvezményeket biztosít a kérelem díjának és a megadott szabadalom fenntartási díjából is – például ha a feltaláló maga jegyezteti be a szabadalmat.
© Magyar Szabadalmi Hivatal |
Magyar átlátszó beton | |
A Time magazin éves összeállításában az idei év nagy dobásai között szerepel a magyar Losonczi Áron átlátszó betonja. A szolnoki születésű mérnök üvegből és cementből kevert, legalább öt centiméteres vastagságú anyagából mennyezet, fal vagy éppen szobor is készíthető. Egy fényáteresztő betonból épült fal elvben akár több méter vastag is lehet, mivel az optikai üvegszálak akár 20 méteres hosszúságig szinte veszteség nélkül továbbítják a fényt. Részletek |
Nem kis részben a szabadalmi hivatal közbenjárásának köszönhetően a vállalkozások állami támogatást és adókedvezményt is kaphatnak szabadalmuk hazai, illetve külföldi bejegyzési költségeinek csökkentésére. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) augusztus közepén meghirdetett pályázata 200 millió forintos keretéből a külföldi iparjogvédelmi oltalmak megszerzési költségének legfeljebb 80 százalékát, vagy 15 millió forintot kaphatnak a nyertesek.
Ezen kívül a gazdasági tárca kiírása szerint a termék prototípusának, 0-szériájának előállítására, illetve a bevezetéshez szükséges marketingköltségek támogatására is lehet pályázni. A kisvállalkozások adóalapjukat is csökkenthetik az oltalom bejegyzésének költségeivel.
A frissen megszerzett szabadalmi védelem azonban nem garantálja, hogy az azt fejlesztő vállalkozások gazdasági hasznot is kovácsolhatnak az új termékből. A legtöbb hazai kisvállalkozó számára a gyártás, illetve a nemzetközi piaci bevezetés költségei megfelelő finanszírozás hiányában gyakorta szinte lehetetlen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.