2005. június. 10. 15:56 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 10. 16:51 Gazdaság

Földindulás a kelet-európai bankszektorban

Az UniCredito és a HVB tervezett összefonódása révén Kelet-Európa legnagyobb bankja jön létre: 60,7 milliárd eurós eszközértékkel, ami közel kétszer akkora, mint a régióban jelenleg piacvezető osztrák Erste Bank 33,3 milliárd eurós eszközértéke - állítják a Credit Suisse First Boston befektetési bank elemzői.

A HVB, illetve ausztriai leányvállalata, a Bank Austria-Creditanstalt (BA-CA) megvásárlásával az UniCredito/HVB csoport ügyfeleinek száma 10,1 millióra növekszik, ugyanakkor csökkenhetnek a költségek az összevonások, és a leépítések miatt - mondják az elemzők.

A hatás Lengyelországban lesz a legnagyobb: az UniCredito lengyel érdekeltségének, a Bank Pekaónak és a HVB leányvállalatának, a BPH-nak az egyesülése révén Közép-Európa legnagyobb bankja jön létre 34 milliárd dolláros eszközértékkel, megelőzve a PKO Bank Polskit. 12 milliárd dolláros tőkepiaci értékével az Erste Bankkal lesz közel egy sorban, de megelőzheti az osztrák Raiffeisen Internationalt.

A szakszervezetek azonban már mozgolódnak, mert elemzők szerint 6 ezer fő, a foglalkoztatottak egynegyedének az elbocsátására kell számítani az érintett lengyel bankoknál.

A Közép-Kelet-Európában működő bankok eszközértéke a háromszorosára, ezer milliárd euróra emelkedhet a következő tíz évben, míg a kihelyezett kölcsönök négyszeresére, 600 milliárd euróra növekedhetnek - áll a HVB korábbi elemzésében.

A legnagyobb növekedés Lengyelországban várható, közel 300 százalék, Csehországban 260, Magyarországon 220 százalék. Elemzők szerint hosszabb távon az Erste Bank, a belga KBC és az OTP is felvásárlási célpont lehet.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.