Thierry Breton szerint az EU nem próbálja cenzúrázni a techmilliárdos beszélgetését a német szélsőjobboldali párt társelnökével, Alice Weidellel.
Az Európai Bizottság korábbi belső piacért felelős biztosa azzal vádolta meg Elon Muskot, hogy „hazudik, mint a vízfolyás”, amikor azt állítja, hogy az EU megpróbálta megakadályozni, hogy az X tulajdonosa interjút készítsen a német szélsőjobboldali párt, az Alternative für Deutschland (AfD) társelnökével – számolt be a The Guardian.
Thierry Breton, aki szeptemberben mondott le uniós biztosi pozíciójáról – miután felügyelte a nagyszabású, a nagy technológiai cégek szabályozását célzó ambiciózus jogszabályok elfogadását –, azt mondta, hogy Musk nem mondott igazat, amikor azt állította, hogy az EU cenzúrázni próbálja az Alice Weidellel csütörtök este tartandó megbeszélését.
Az amerikai milliárdos szerdán így fogalmazott közösségi médiafelületén: „Donald Trump hivatalba lépő elnökkel folytatott online beszélgetésemet, most pedig azt akarják megakadályozni, hogy az emberek Alice Weidellel beszélgessenek, aki Németország következő kancellárja lehet. Ezek a fickók tényleg utálják a demokráciát.”
A tweetje egy levélre utalt, amelyet Breton írt Musknak, mielőtt augusztusban hasonló beszélgetést folytatott Donald Trumppal. A levélben Breton emlékeztette Muskot a digitális szolgáltatásokról szóló törvény (DSA) szerinti kötelezettségére, hogy ne segítse elő “a káros tartalmak felerősítését”.
Miután Musk bejelentette, hogy interjút készít Weidellel, akinek bevándorlásellenes pártja a jövő hónapban esedékes németországi választások előtt körülbelül 19 százalékos támogatottsággal rendelkezik, Breton hasonló figyelmeztetést küldött Weidelnek a közösségi médiában, és úgy tűnik, ez a lépés váltotta ki Musk szerdai vádjait.
A The Guardiannek adott interjújában Breton azt mondta: “Most, hogy elküldtem egy levelet Weidel asszonynak, Musk azt állítja, hogy az EU meg akarja akadályozni az embereket abban, hogy beszélgessenek”.
Arra a kérdésre, hogy Musk hazudik-e, Breton azt mondta: „hazudik, mint a vízfolyás”. Senki sem próbálta megakadályozni, hogy beszélgetést folytasson Trumppal, senki sem próbálja megakadályozni, hogy Németországban is beszélgessen.”
A mostani szóváltás a legutóbbi a Musk által az elmúlt hetekben indított sorozatban, beleértve a brit miniszterelnök, Keir Starmer és a német kancellár, Olaf Scholz elleni ellenséges támadásokat, amelyek Európa-szerte erős visszhangot keltettek.
Breton felszólította a vezetőket, hogy szólaljanak fel a félretájékoztatás és a gyűlölet terjedése ellen. “Vezetésre van szükségünk, különösen ezekben a napokban. Európa csak akkor működik, ha erős vezetésünk van” – mondta.
Az X-et az Európai Bizottság a DSA keretében vizsgálja, amelyet részben Breton alakított ki. A vállalat közölte, hogy “együttműködik a szabályozási folyamatban”, és továbbra is “arra összpontosít, hogy biztonságos és befogadó környezetet teremtsen minden felhasználó számára a platformon, miközben védi a véleménynyilvánítás szabadságát”.
Breton hangsúlyozta, hogy a DSA-nak semmi köze a kritikusok elhallgattatásához vagy a “szólásszabadság megállításához”, amelyet szerinte minden európai demokrácia “nagy becsben tart”.
Hozzátette azonban, hogy ez olyan törvények keretei között működik, amelyek tiltják a gyűlöletbeszédet és a terrorizmusra való felhívást, ezeket pedig a technológiai cégeknek kötelességük betartani.
“Ezeket törvény tiltja a fizikai térben, az utcán, a médiában és most már a digitális térben is” – mondta, hozzátéve, hogy a közösségi médiavállalatoknak a régi médiától eltérően soha nem látott hatalmuk van arra, hogy “felgyorsítsák és tömegesen felerősítsék” a felhasználókhoz eljutó tartalmakat, és ezzel a hatalommal felelősség is jár.