Kóka: beruházási hitellel bővül a Széchenyi-kártya
A Széchenyi-kártyára felvett hiteleiket beruházási hitellel egészíthetik ki a vállalkozók, amelyeket a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) refinanszírozása mellett a kamara közreműködésével helyezhetnek ki - jelentette ki Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter és Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke.
Jelenleg több, mint 35 ezer kisvállalkozás használja a Széchenyi-kártyát, amelynek segítségével 120 milliárd forintos hitelkeret fölött rendelkeznek, s körülbelül ennek az összegnek a 60-70 százalékát veszik igénybe.
A tervezet szerint forrásaikat beruházási hitellel egészíthetik ki a vállalkozók, amelyeket az MFB refinanszírozása mellett a kamara közreműködésével, tagjainak helyezik ki - fogalmazott Kóka.
A miniszter azt mondta: a Lánchíd-faktoring konstrukció felfrissítését szolgálja az a másik hitelprogram, amelynek segítségével többlet kapacitásokat építhetnek ki azok a kis és középvállalatok, amelyek nagy cégek beszállítói.
A közigazgatás intézményrendszerének korszerűsítése és hatékonyabbá tételének érdekében a GKM kísérleti programot dolgoz ki, s ebbe bevonja a kamara illetékes munkabizottságát - rögzítette a szaktárca vezetője.
A közeljövőben az ITDH területi irodái, kivéve a regionális irodákat, átkerülhetnek a kamarákhoz, mivel a kamarák azokat hatékonyabban képesek működtetni - tért át a kereskedelem fejlesztést érintő témára Kóka János.
A kamara szeretne ehhez állami többletforrásokat is kapni - mondta el Parragh László, de a miniszter szerint csak az a pénz áll rendelkezésre, amelyet eddig a GKM fordított ugyanerre a célra.
Ha a magyarországi felső áfa-kulcs 21 százalékos lesz, akkor a szomszédos országokkal szembeni versenyhátrányunk továbbra is fennmarad - felelte a tervezett 21 százalékos egykulcsos adóra vonatkozó újságírói kérdésre a kamara elnöke. Hozzátette: a társasági adó felemelése 16 százalékról 21 százalékra rossz üzenetet jelent a vállalkozásoknak, de ha ezt a többi adóval, így az iparűzési adó megszüntetésével együtt vezetik be, akkor hatása semleges lehet.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.