Pozsonyba vinnék a pesti tőzsdét az osztrákok
Andreas Treichl, az Erste Bank elnök-vezérigazgatójának elképzelése szerint hosszabb távon Bécsnek, Budapestnek, Prágának, Pozsonynak és valószínűleg Varsónak és Zágrábnak is egyesülnie kellene egy egységes kelet-közép-európai tőzsdében. Ezután Treichl már csak a közös tőzsdét vinné tőzsdére, ennek székhelyét Pozsonyba helyezné.
"Csak azt tudom elmondani, amit én szeretnék. Úgy hiszem, hogy a végén Bécsnek, Budapestnek, Prágának, Pozsonynak és valószínűleg Varsónak és Zágrábnak is egyesülnie kellene egy egységes közép-kelet-európai tőzsdébe. Én személy szerint a közös tőzsdét vinném tőzsdére és a székhelyét Pozsonyba helyezném" - mondta a bankvezér a portfolio.hu-nak adott interjújában.
Treichl szerint Pozsony kínálja a legjobb adózási környezetet. "Másrészt ha Bécsbe rakjuk, akkor mindenki egy osztrák üzletként kezeli, ha Prágába a magyarok sértődnek meg, ha Budapestre akkor a csehek, ha Pozsonyba akkor mindenki egyformán" - tette hozzá Treichl, aki szerint a legjobb út a székhely megtalálására egy aukció lenne, ahol az érintett városok tehetnek ajánlatot és a legmagasabb árat kínáló elvihetné a központ helyét.
A portfolio.hu későbbi beszámolója szerint Jaksity György, a BÉT előző elnöke bírálta Treichl véleményét, míg Szalay-Berzeviczy Attila, a BÉT jelenlegi első embere nem kommentálta Treichl a BÉT jövőjére vonatkozó elképzeléseit.
A Napi Gazdaság szerint Szalay-Berzeviczy és a menedzsment mellett a magyar tulajdonosok által is támogatott, „tőzsdére a tőzsdét” koncepció ezek alapján nyilvánvalóan nem nyerte el a 68,5 százalékkal rendelkező, a HVB Bank és a bécsi értéktőzsde vezette osztrák konzorcium (Erste Bank, Raiffeisen Bank, Österreichische Kontrollbank) tetszését.
A lap szerint a tavaly májusi tulajdonosváltás után közel egy évig úgy látszott, hogy a BÉT által korábban megfogalmazott középtávú stratégiában – ennek része az áru- és értéktőzsde integrációja, a Keler megszerzése és a tőzsderészvények parkettre való bevezetése – konszenzus van a tulajdonosok között. A tulajdonosváltást jóváhagyó európai uniós versenyhivatali engedély márciusi megérkezése után azonban nem haladtak olyan simán a dolgok. Az eredetileg április 26-ára tervezett rendes éves közgyűlését a BÉT a még mindig folyó tulajdonosi egyeztetések miatt májusra halasztotta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.