Bankadó: a pénzintézetek dönthetnek
A bankok vezetői tegnap estig tanácskoztak arról, hogy kamatnyereségük 6 százalékának elvonását, vagy a 24 százalékos társasági adót választanák-e szívesebben a rájuk kirótt külön adó formájaként.
Ami a bankadó-történet újabb fordulatában meglepő lehet, az a kormányzati reakció - teszi hozzá a lap. A pénzügyi tárca jelezte a bankoknak, hogy számára csupán az évi 30 milliárd forintos adótöbblet számít, a külön adó formája másodlagos. A kormány tehát várhatóan elfogadja majd a bankszövetség döntését. Feltételként a kabinet csupán azt szabta, hogy az új javaslat élvezze mindegyik hitelintézet támogatását.
A kabinet engedékenysége két okból is különös. Egyrészt a kormány korábban már döntött a két változat között, a kamatnyereség-adó javára, az pedig demokráciákban is kivételes esemény, ha adófizetők egy csoportja - legyen az akár a bankszektor - maga dönt arról, milyen formában rója le az államnak a közterheket.
Másrészt a kamatnyereség-adóval az előzetes becslések szerint az államkassza jobban járna, hiszen az OTP Bank kivételével a legtöbb hitelintézet többet fizetne be, így a két évre - 2005-2006-ra - szóló bankadó összességében a várt 30-30 milliárd forintnál is több bevételt hozhatna a költségvetésnek. (A büdzsé tervezetében 37,8 milliárdos bevételi előirányzat szerepel 2005-re.)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.