2004. október. 04. 15:15 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Kirúgták az adótörvény tervezőit

A GDP-arányosan 4,6 százalékról 5,0-5,3 százalékra módosított idei deficitvárakozás a magas jegybanki kamatra az adótervezés hibáira és vezethető vissza - ismerte el Draskovics Tibor parlamenti bizottsági meghalgatásán.

A további hibákat megelőzendő november elsejétől új szakemberek veszik át a Pénzügyminisztériumban az adótervezés vezetését – írja a Npai Online. Az áfabevételek ugyanis idén 80-90 milliárd forintos elmaradást mutatnak, ami elsősorban tervezési hiba következménye, de az uniós csatlakozás miatt a bevételek elhúzódása, valamint a nagy volumenű magánimport is jelentős kiesést okoz.



A pénzügyminiszter szerint jobban át kellett volna tekinteniük az uniós csatlakozással kapcsolatos áfaügyeket, illetve a régi tagországok tapasztalatait (Spanyolországban és Portugáliában a csatlakozás a GDP 0,1-0,2 százalékának megfelelő áfaelmaradást eredményezett).



A magas jegybanki alapkamat 140 milliárd forinttal dobta meg a költségvetés közvetlen kamatkiadásait, ugyanez a tényező 80 milliárdos többletköltekezést okozott a lakástámogatási rendszerben.



A 2005-ös költségvetés - eredményszemléletben - a GDP 4,5-4,7 százalékára rúgó áht-deficittel számol, az elsődleges (önkormányzatok nélkül kalkulált) hiány 0,9 százalék lesz. Az államháztartási bevételek 5,5, a kiadások 4,1 százalékkal bővülnek jövőre (az uniós transzferektől eltekintve), a költségvetési számlákon így a GDP 46,7 százaléka (uniós támogatásokkal együtt 47,6 százaléka) folyik át, vagyis 2,1 százalékkal kevesebb mint idén.



Az adócentralizáció mértéke a GDP 38 százalékára rúg, ez 0,5 százalékkal kisebb az ideinél. A jövőre is szigorúnak ígérkező költségvetés a GDP 4,0, a beruházások 6-8 százalékos növekedésével számol, a tárca 4,5 százalékos inflációval kalkulál.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.