2004. szeptember. 14. 15:45 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Az SZDSZ nem szavazza meg az árfolyamnyereség-adót

Kuncze Gábor szabad demokrata pártelnök a kétkulcsos személyi jövedelemadó-rendszert nagy liberális sikernek értékeli, az osztalék- és a forrásadó emelését "egy nem örvendetes, de szükséges kompromisszumként" elfogadja, az árfolyamnyereség-adó bevezetését azonban pártja nem támogatná.

Az SZDSZ szükséges kompromisszumként elfogadta az osztalék- és a forrásadó emelését, ám az árfolyamnyereség-adó újbóli bevezetésére vonatkozó esetleges előterjesztést nem fogja megszavazni a parlamentben - mondta Kuncze Gábor pártelnök kedden. Az árfolyamnyereség-adót azért szüntették meg, mert a magyar gazdaságnak az az érdeke, hogy legyenek befektetések; annak újbóli bevezetése következetlen lenne, és a pénzét magánnyugdíj-pénztárakban tartó több százezer embert is hátrányosan érintené - tette hozzá a politikus.



A kétkulcsos szja-ról a pártelnök elmondta: az SZDSZ a 2002-es választási kampányban 18 és 36 százalékos adókulcsot ígért, "a ciklusban ez elérhető". A későbbiekben arra kell törekedni, hogy a jelenleg másfél millió forintos felső sávhatár folyamatosan emelkedjen felfelé – mondta Kuncze.



Az SZDSZ szintén sikerként értékeli azt, hogy jövőre megindul az állami bürokrácia leépítése. A jövő évi költségvetés szigorúsága miatt minden tárcának, így az SZDSZ-es tárcáknak is "meg kell húzniuk a nadrágszíjat" a bürokrácia terén, ám a fejlesztéssel kapcsolatos területek általában finanszírozhatóak lesznek - mondta az SZDSZ elnöke egy kérdésre válaszolva. Kuncze Gábor az illetékek emelésével kapcsolatban elmondta: az egyeztetések még folynak, az SZDSZ a törekvések egy részét, például a lakásátírási illetékkel kapcsolatos változtatási szándékokat nem támogatja. Közölte: az SZDSZ napirenden tartja a választható egyösszegű személyi jövedelemadó kérdését is.



(MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.