2004. szeptember. 09. 08:52 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Üzembe helyezték a világ legnagyobb szolárparkját

Az öt megawatt teljesítményű létesítmény a német környezetvédelmi miniszter szerint új távlatot nyit a napenergia előállításában.

A Lipcsétől 30 kilométerre délre fekvő Espenhain korábban, az NDK fennállása idején a környezetszennyezésről volt hírhedt, most 21,6 hektáron 33 ezer napelem termel energiát.



A tulajdonosok - a müncheni Shell Solar, a berlini GEOSOL és a düsseldorfi WestFonds szerint a 22 millió euró költségű szolárpark a jövőben 1800 háztartást lát el energiával. A környezetkímélő áramtermelés évi 3700 tonna széndioxid kibocsátását teszi elkerülhetővé. Németország augusztusban először termelte meg energiaigényének tíz százalékát megújuló forrásokból, nap-, szél-, víz-, illetve biomassza energiából. 2003-ban az arány még 7,9 százalék volt.



A megújuló energiaforrások között a legfontosabb szerepet a szélenergia játsza, megelőzve a vízenergiát is. Jól alakul a napenergia hasznosítás is: az idei első félévben az üzembe helyezett napelemek hasznos felülete átlépte a hatmillió négyzetméteres határt.



Németországban az idei év első felében a kétszeresére nőtt a napenergiából előállított áram termelése, 69,6 megawattra - közölte korábban a német napenergia-ipar szövetsége. Jelentős mértékben növekedett a napenergiát hasznosító berendezések gyártása is az idei év első felében. Az ágazatban lévő munkahelyek száma 34 százalékkal emelkedett, s az év végére elérheti a 15 ezret. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.