2004. szeptember. 03. 13:57 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Nukleáris szabálytalanság miatt perelik a briteket

Első ízben indított nemzetközi bírósági eljárást az Európai Bizottság a nukleáris biztonság megsértése miatt: a testület bejelentette, hogy az Európai Bíróságnál beperli Nagy-Britannát a sellafieldi atomhulladék-feldolgozó üzem miatt.

A bizottság (EB) szerint az északnyugat-angliai, sellafieldi létesítmény üzemeltetője, a British Nuclear Fuel PLC nem tartja be az Euratom-szerződés által előírt kötelezettségeket, nevezetesen nem megfelelő az egyik atomhulladék-tároló medencében lévő radioaktív anyagok számbavétele és a helyszín nemzetközi ellenőrzése.



A B30-as tároló medence leromlott állapotát a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet többször is kifogásolta, sőt: a The Guardian brit lap egyik tavaszi száma szerint hideg idő esetén, amikor a beton összehúzódik, rendszeresen radioaktív víz jut ki a medencéből.



A pert bejelentő bizottsági tag, a közlekedési és energiaügyi témákért felelős Loyola de Palacio Brüsszelben hangsúlyozta: a brit hatóságok rendszeres méréseket végeznek a helyszínen, így nem arról van szó, hogy az atomhulladék-újrafeldolgozó veszélyt jelentene a környékbeli lakosok számára. Mint mondta, azt kifogásolják, hogy a londoni kormány az EB idén márciusi felszólítása ellenére mind a mai napig nem nyújtotta be azt az átfogó és részletes tervet, amelyet kértek tőle a B30-as medencében lévő radioaktív anyagok pontos számbavételére és a nemzetközi ellenőrzés lehetővé tételére.

(MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.