2004. augusztus. 31. 16:05 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Optimista nagyvállalatok, szkeptikus kicsik

Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra indexe augusztusban 5 százalékponttal 49 százalékra csökkent, a nagyvállalati TOP-100 konjunktúraindex viszont a kedvező kilátásokat mutató 53 százalékon maradt – írja az Ecostat felmérése.

A kis- és középvállatok várakozásainak enyhe romlása nem törte meg a bizalmi index tartós emelkedését és a kutatók nem is tartják megalapozottnak a pesszimizmust. A TOP-100-ba tartozó cégek egyharmada viszont rövid távon működési feltételeinek további javulásában bízik, 54 százalékuk a jelenlegi adottságok fennmaradásával számol. Termelésnövelésre augusztusban minden második vállalat számított. Az utolsó két hónapban a belföldi piacok is élénkültek, a rendelésállomány 10 százalékkal bővült.



A múlt év második felétől a multinacionális és a kis- és középvállalati körben is tapasztalható beruházási aktivitás - úgy tűnik - fennmarad. Az idén augusztusban a TOP-100 vállalatok beruházási elkötelezettsége javult, a mutató 2 százalékponttal 54 százalékra emelkedett. A nagyvállalati szektor decemberi 12 hónapos árprognózisa 6,4 százalék.



A kis- és középvállalatok elbizonytalanodását az államháztartási hiány magas szintje és a lefaragására kilátásba helyezett korrekciók okozzák. A derűlátó várakozások aránya az előző havi 45 százalékról 32 százalékra mérséklődött. A következő 12 hónapban a cégek 30 százaléka számol olyan konkurenciahelyzettel, amelyben piaci pozíciói megrendülhetnek és 41 százalékuk tart új, erős versenytársak megjelenésétől.



Tevékenységük bővítését döntő mértékben a termékeik, szolgáltatásaik iránti alacsony hazai kereslet akadályozza. Viszonylag magas, 58 százalék a fejlesztésekhez hitelfelvételre szoruló vállalkozások aránya. Saját hatáskörben a kisebb cégek júniusban 2,7, júliusban 4,4, legutóbb 2,4 százalékos átlagos éves áremelést terveztek.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.