Parmalat tízmilliárdot követel a Citigrouptól
Hét bank ellen folyik vizsgálat Parmalat-ügyben, a csőd előtti hetek tranzakcióit vizsgálják.
A Parmalat korábbi vezetése és több olasz, valamint külföldi bank és cég ellen folyik még vizsgálat Olaszországban, hogy tisztázzák szerepüket a Parmalat csődjében. A milánói ügyészség hét bankot vizsgál jogellenes spekuláció gyanújával: az olasz Banca Popolare di Lodit és a Nextrát - utóbbi az elsőszámú olasz pénzügyi szolgáltató, az Intesa vagyonkezelő leánybankja -, és elemzik az amerikai Morgan Stanley befektetési bank, a Bank of America, a Citigroup, a Deutsche Bank és a svájci UBS dokumentációját is.
Az ügyészeket elsősorban a csőd előtti hetek, hónapok tranzakciói érdeklik, arra kíváncsiak, felismerték-e a pénzintézetek a Parmalat helyzetét, és próbálkoztak-e fedezni magukat.
A Parmalat idén januárban kért csődvédelmet fizetésképtelenség miatt. A legutóbbi becslések szerint adóssága 14,3 milliárd euró. A cég szanálási tervét a napokban hozták nyilvánosságra.
A terv a Parmalatot teljesen újjáalakítja és a legfontosabb hitelezőket az új konszern részvényeseivé teszi, az adósságot-részvényért csereprogram keretében. A hitelezők összesen 11,3 százalékos részt kapnak az új cégben, miközben 15 százalékra számítottak. Az új társaság a csődbe ment korábbi cég kulcsüzleteire, a tej-, tejtermék- és gyümölcslé-gyártásra összpontosít, a nem stratégiai cégrészeket eladják.
2005-ben visszavezetnék a tőzsdére az új Parmalatot, amelytől abban az évben már nyereséget is várnak. A Parmalat részvényeinek kereskedését még decemberben felfüggesztették.
(MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.