2004. március. 30. 17:25 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Izrael: Saron pártja szavaz a gázai kivonulás tervéről

Ariel Saron izraeli miniszterelnök megszavaztatja pártján, a jobboldali Likudon belül a Gázai övezetből való kivonulás tervét. Közben pártja koalíciós parterei a személyét is érintő korrupciós botrány miatt washingtoni útjának elhalasztását javasolják.

Izraeli rádióállomások jelentése szerint a kormányfő a párt vezetőinek nyomására döntött arról, hogy a zsidó telepek kivonásáról a Likud több mint 200 ezer tagja döntsön, amikor ő valamikor áprilisban visszatér Washingtonból. Saron úgynevezett szétválasztási terve keretében javasolta csaknem az összes zsidó település felszámolását a Gázai övezetben. A jobboldali nacionalisták bírálják a miniszterelnöknek ezt a tervét A Likud tagjai közül sokan ellenzik, hogy Izrael lemondjon az 1967-ben elfoglalt területekről.



Az izraeli közszolgálati rádió értesülése szerint a miniszterelnök környezetében nem erősítették meg a párton belüli szavazásról szóló bejelentést, de egy név nélkül nyilatkozó kormánytisztviselő szerint a Likud 7500 tagú központi bizottsága már kedd este dönt a szavazás megtartásáról.



Közben a Likud koalíciós partnerei kedden felszólították a miniszterelnököt, hogy - tekintettel a személyét is érintő korrupciós botrányra - halassza el washingtoni látogatását. Az izraeli főügyész vasárnap hivatalosan javasolta, hogy emeljenek vádat Ariel Saron miniszterelnök ellen egy ingatlanügylethez kapcsolódó vesztegetéssel összefüggésben. A döntés a legfőbb ügyészre vár, de addig még hetek telhetnek el. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.