2010. június. 09. 16:33 MTI Utolsó frissítés: 2010. június. 09. 16:34 Nemzetközi gazdaság

Holnap kiderül, hogy kap-e állami pénzt az Opel

A német kormány csütörtökre halasztotta az Opel autógyárnak nyújtandó állami támogatásról szóló végleges döntést – közölték a kancellári hivatalhoz közel álló források.

A bizonytalan helyzetet jelzi, hogy a sorsdöntő tárgyalásokba Angela Merkel kancellár is bekapcsolódott, és a németországi Opel-üzemeket működtető tartományok miniszterelnökeinek részvételével válságtanácskozást hívott össze.

Előzőleg olyan értesülések láttak napvilágot, hogy Rainer Brüderle liberális gazdasági miniszter határozottan ellenzi az amerikai General Motors európai leányvállalatának állami megsegítését. Az amerikai anyavállalat Németországtól állami garanciavállalás formájában 1,1 milliárd eurót kért.

A német döntés megfigyelők szerint nagymértékben befolyásolhatja a több európai országban – köztük Magyarországon is – gyártó üzemeket működtető Opel jövőjének alakulását. A cég nehéz helyzetéhez jelentősen hozzájárult az amerikai anyavállalat korábbi válsága, mindennek ellenére a General Motors úgy döntött, hogy megtartja, illetve szanálja az Opelt. A szanálás költségei az amerikai konszern hivatalos közlése szerint 3,7 milliárd eurót tesznek ki, és ebből az utóbbi időben talpra állt General Motors 1,9 milliárdot állna.

 

Angela Merkel súlyos döntés előt. Adni vgy nem adni?
MTI/EPA

A cég arra számít, hogy a fennmaradó 1,8 milliárd eurót – hitelek, illetve garanciavállalás formájában – közösen azok az európai országok fedezik, ahol Opel-üzemek vannak. Mindennek oroszlánrésze, 1,1 milliárd euró Németországra jutna, mivel a mintegy 50 ezer európai alkalmazott fele a négy német gyárban – Rüsselsheimben, Bochumban, Kaiserslauternben és Eisenachban - dolgozik. A General Motors korábban közvetve azzal fenyegetőzött, hogy a németországi üzemek közül egyet vagy kettőt bezár, ha a német kormány elutasítja a támogatást.

A várható elbocsátások ellenére Brüderle gazdasági miniszter egy szerdai interjúban azt hangoztatta, hogy a kormány nem vehet részt a támogatában. A liberális miniszter úgy fogalmazott, hogy megérti az alkalmazottak aggodalmait, de az Opelt mégsem lehet másként kezelni, mint a többi nagyvállalatot. Brüderle szerint az amerikai anyavállalat már amúgy is olyan helyzetben van, hogy képes saját erőből fedezni a szanálást. A miniszter azt ugyanakkor a tartományokra bízta, hogy részt vesznek-e a szanálási programban, de annak a nézetnek adott hangot, hogy a kormánynak ez ellen kell döntenie.

Megfigyelők szerint a gazdasági miniszter álláspontját erősítik meg az elmúlt hetek, illetve napok fejleményei, az ország súlyos eladósodása és a hét elején elfogadott, rekordméretű takarékossági program. Mindebbe nehezen illeszthető bele az 1,1 milliárd eurós támogatás megszavazása - vélekedtek az idézett megfigyelők, akik szerint mindennek csekélyek az esélyei.

Más források szerint a konzervatív kancellár a támogatás  érdekében egyfajta modus vivendit keres. Állítólag felmerült az Európai Beruházási Bank bevonása is.

zöldhasú
Hirdetés