Gasztro -gy- 2015. december. 09. 13:48

Így készül a latkesz - recept

A Hannuka – vagyis a Fény ünnepe – egyike a zsidó vallás kevés örömünnepének. Ezekben a napokban sorra lobbannak fel a menorában a gyertyák lángjai, hogy emlékeztessenek a csodára: amikor az egy napra elegendő lámpaolaj nyolc napig kitartott a Makkabeusok lázadása idején. Latkesz, fánk, csöröge és más, bő olajban sült finomság kerül ilyenkor az asztalra.

Hannuka első napja ebben az évben december 6-ra esett. Az időszámításunk előtt 165-ben, a jeruzsálemi templomban megesett csodára közösen emlékeznek a családok, és – mint minden ünnepen – együtt ülik körül az asztalt, hogy a gyerekek legnagyobb örömére még az olyan egyszerű fogás is, mint a latke (latkesz a többes szám) almaszósszal, édes meggylekvárral, csoki szósszal kínálkozzon a tányéron. Hogy valójában mi is ez ? Semmi titokzatos nincs benne: krumplis tócsni.

Wikipedia

A recept roppant egyszerű:

Hozzávalók /4-6 személyre/

5 nagy burgonya, 1 fej hagyma, 4 tojás, 1/4 csésze maceszliszt ( de megengedett a búzaliszt is), só, őrölt bors, bő olaj a sütéshez.

Elkészítés:

 A burgonyát meghámozzák, lereszelik,  kis ideig hagyják állni egy tálban. Nem baj, ha megbarnul. Mielőtt megkezdené tésztás pályafutását, alaposan kinyomkodják belőle a vizet. Minél több folyadékot sikerül belőle kipréselni (kézzel!), annál ropogósabb lesz kívül, és omlósabb belül a latke. Hozzáadják a lisztet,és a finomra vágott hagymát, sózzák, borsozzák, alaposan összedolgozzák. A méretes serpenyőben, lábasban felhevített olajba evőkanállal adagolják a tésztát, amikor a zsíradékban landol, mindegyiket kicsit el is lapítják a kanál domború felével. Csak arra kell figyelni, hogy szépen elférjenek egymás mellett,és persze, ne égjenek meg. Amikor már az egyik oldala aranybarna,gyorsan megfordítják. Szűrőlapáttal kiszedik.

Egyaránt nagyon finom melegen, langyosan, de még hidegen is. Azért ne a hűtőből kerüljön ki másnap reggel, mert amúgy reggelinek is megteszi.

Tipp: Ha nem – vagy nem csak édesen – kínáljuk, akkor kevés reszelt sajtot is lehet a tésztába tenni (legfeljebb megnöveljük az adagot, vagy ketté osztjuk a tésztát),hagyma helyett fokhagymával is készülhet. S egyáltalán nem lesz „tréfli” (tisztátalan), ha édesburgonyából csináljuk, apróra vágott zöldfűszereket dolgozunk a tésztába. Pikáns lekvár mindkét változathoz illik.

A latke mellett persze nem maradhat ki a menüből a csodás nyolc nap alatt a klasszikus fánk és a nálunk főleg farsangkor készített csöröge/forgácsfánk sem. S előfordul, hogy  zengoulát is készítenek, ami nem más, mint a fánktészta forró olajba csurgatva. Kisértetisen hasonlít a kitolófánkra, de ennek nem kell szabályosnak lenni, nem baj, ha sülés közben vicces formákat vesz fel. Az iraki zsidók ették ezt előszeretettel és nem sajnálták mellé bőségesen tálalni az édes citrom szirupot sem.

Az ünnepi vacsorák, ebédek fogásai között természetesen ott a sólet, és a tortának is van létjogosultsága. Különösen a jeruzsálemi túrótortának, a flódninak. Ha tudni szeretnék, Fűszeres Eszter hogy csinálja, receptek:itt.

S hogy a koccintás se maradjon el, emitt megtudhatják, mitől kóser a bor.