Sokan sokszor dicsérték már a Vylyan hordóinak tartalmát. Az idei Ördögkatlan fesztiválon azonban még a borkultúrában járatlanok és a megátalkodott antialkoholisták is találtak élvezni valót a kisharsányi pincészet teraszán.
Az idén negyedik alkalommal megrendezett Ördögkatlan fesztivál nevéhez méltó módon ördögien ügyes a pincészet marketingje: nemcsak jó borokat készítenek, de pazar kilátású teraszukon nem engedik egyéb kulturálódás nélkül fogyasztani. Idén nyáron jazz koncertek, irodalmi beszélgetések és a szokásos hordókiállítások mellett Mucsi Zoltán és néhány színészkollégája rendhagyó hordótemetésen emlékezett meg a tölgyfa alkalmatosságok elkerülhetetlen végzetéről.
A történet persze nem itt kezdődik. Az eddig összesen 34 kiszolgált barrique-hordó művészi alkotássá nemesülése már évekkel ezelőtt elindult. Először 2008-ban 17 pécsi művész engedte magát megihletődni a hordók formája és anyaga által. Nyári Zsolt hordó-hasas köldökműve, Kéri Katinka „kukucskáló hordója” – Várkonyi György művészettörténész szerint – „egyaránt hasznosítja a XVII. századi holland festészet trükkös térdobozainak és a legtriviálisabb jelenkori szubkultúrák peep-show-inak inspirációját”.
A projekt a következő években is folytatódott, időközben a barrique-art megjárta a budapesti Sziget-fesztivált, mi több, tiszteletüket tették tavaly Bordeaux-ban is, és így tulajdonképpen hazataláltak: a 225 literes tölgyfahordós érlelést ugyanis arrafelé találták ki annak idején. Azóta már az elismert művészek, Pinczehelyi Sándor, Gellér B. István és Megyer Márta is készítettek sajátos „hordómintákat”.
Idén, augusztus 6-án Borsos Lőrinc, Horváth Tibor, M. Páll Zoltán és Radics Márk képzőművészek hordóit avatták fel. A hvg.hu tudósítója nem akart hinni a szemének, amikor Mucsi Zoltán és társai sírásókként jelentek meg, majd kedélyes sörözgetés (!) közben számlatömbjükkel kezdték el zargatni a szervezőket. Mindez persze a performansz része volt, ahogyan az is, hogy temetési kórussal és sűrű káromkodások közepette helyezték végső nyugalomra a kiszolgált barrique hordót. Az ihletet egyébként az adta, hogy a barrique hordók legfeljebb négy töltést érnek csak meg, és rövid borszolgálatukat ekképpen búcsúztatták. A sűrű ásócsapkodás után a sírásók a koszorút hazavitték „az asszonynak”. A halotti toron rozéfröccsök és Dobogó-kortyolgatások mellett írókat, zenészeket hallgattunk. A színpad mögötti ültetvényeken pedig már szép csöndben érik az idei évjáratot adó szőlő.
Mi az a barrique? |
Ha barrique érlelésről hallunk, biztosak lehetünk benne, hogy a poharunkba kerülő bort fahordókban (tölgy) érlelték. A fehérnek már az erjesztése is a 225 literes dongásban kezdődik. Az ilyen borokon szépen érződik a fa és a hordó kiégetésének íze, amit még szebben tudnak megfogalmazni a mindenféle szakértők, tesztelők, kóstolók. Termelők és ítészek egyaránt vallják, hogy csak zamat gazdag, testesebb borok érdemlik meg a barrique-t. |