2010. szeptember. 30. 21:00 Rapp Eszter Utolsó frissítés: 2010. szeptember. 30. 18:04 Gasztro

A hét receptje: hamburger a háznál

Bár a hamburger szó hallatán leginkább kiráz minket a hideg, tudjuk, nem lebecsülendő rajongó tábora van Big Mac-nek és társainak. Egyes fórumokon hatalmas vita folyik a tökéletes burgerről és lelőhelyeiről.

Nos, mi ajánlunk egy tuti helyet: legyen ez a saját konyhánk. Persze, hogy mitől lesz igazán jó a hamburger az, nyílván ízlés kérdése. Vannak, akik szerint a húspogácsába mindennemű adalék felesleges. A hús legyen hús ízű. A legtöbben azért  a hagymás változatot kedvelik. Nem mindegy az sem, hogy miben rejtőzik: fényes, sötétbarna, édeskés buciban, szivacsos puffancsban, hagymás vagy magos zsömlében? És akkor még a szósz és feltét dolga szóba sem került. A csalamádés retroburger a nyerő? Sajtburger legyen vagy hamburger? Rengeteg változat, rengeteg lehetőség, de szerencsére otthon kísérletezhetünk is.

Egyszerű sajtburgert készíthetünk házi bucival és húspogácsával, de a recept jó kiindulópont lehet bármilyen változat elkészítéséhez. A hentestől azt a szakértő tanácsot kaptuk, hogy a darált húshoz adjunk némi marha vese faggyút, és valóban, így a húspogácsa nem száradt ki, könnyű és szaftos maradt.

Húspogácsa

Rapp Eszter

Hozzávalók:
(9-10 kisebb vagy 5 nagyobb darabhoz)
- 500 g kétszer darált marhahús (Ha tehetjük, kérjük meg a hentest, hogy daráljon a húshoz egy kevés marha vese faggyút)
- 1 nagyobb vagy 2 kisebb vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 2-3 evőkanál mustár
- 2 evőkanál paradicsompüré
- 1 tojás
- só
- bors
- olaj a sütéshez

A darált marhát gyúrjuk össze az apróra vágott hagymával, a lereszelt fokhagymával, a mustárral, a paradicsompürével és a tojással. Ízlés szerint adjunk hozzá sót, borsot. Formázzunk a húsból lapos pogácsákat, tegyük őket olajozott tálra és egy - két órára mehetnek a hűtőbe állni. Ha közvetlenül sütés előtt formázzuk a pogácsákat, könnyen szétesnek a serpenyőben. Egy serpenyőben forrósítsunk fel olajat, majd süssük a húsok mindkét oldalát méretüktől függően körülbelül 6-8 percig, illetve addig, amíg át nem sülnek.

Buci

Hozzávalók: (10-12 bucihoz)

-  2 csésze langyos víz
- 5 evőkanál cukor
- 1 zacskó szárított élesztő
- 1,5 teáskanál só
- negyed csésze olaj
- 5-6 csésze liszt
- 1 felvert tojásfehérje
- 1 evőkanál víz

Az élesztőt keverjük el a vízzel, a cukorral, a sóval és az olajjal. Ha lehet, használjunk robotgépet, aminek van dagasztófeje, így a dagasztás sokkal kevesebb időt és energiát igényel. Adjuk a lisztet fokozatosan az élesztős keverékhez addig, amíg olyan puha tésztát nem kapunk, ami már elválik a tál falától. Dagasszuk a tésztát további 10 percig. Dagasztás után fedjük le konyharuhával a tálat, és meleg helyen körülbelül 30-40 perc alatt kelesszük a tésztát a kétszeresére. Ha megkelt a tészta, gyúrjuk át, majd osszuk annyi részre, ahány zsemlét sütni szeretnénk.

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. A tésztadarabokból formáljunk golyókat és tegyük sütőpapírral bélelt tepsire őket. Kelesszük a zsemléket 20 percig. Kenjük meg a tetejüket a felvert tojásfehérje és a víz keverékével, ettől szép fényes lesz a felületük. Előmelegített sütőben körülbelül 20-25 perc alatt süssük készre a bucikat. Ha túl hamar sötétedni kezdenek, takarjuk le alufóliával. Sütés után tegyük őket rácsra és várjuk meg amíg kihűlnek. A hamburger összeállítása előtt vágjuk a zsemléket félbe és a belsejüket grillezzük a sütőben ropogósra.

Amire még szükségünk lehet:

- cheddar sajt
- pirított bacon
- paradicsom
- paprika
- lilahagyma
- madárbegy saláta

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.