A McDonald's alulmaradt a csirkés Big Mac-perben
Már nem csak az amerikai gyorsétteremlánc használhatja a Big Mac nevet, ha a szendvics csirkehússal készül.
Már nem csak az amerikai gyorsétteremlánc használhatja a Big Mac nevet, ha a szendvics csirkehússal készül.
Ma már csak napi kettőt eszik a szendvicsből, de voltak évtizedek, amikor 24 óra alatt kilencet is betolt belőle.
A gyorsétteremlánc apróbbakat csavart a burgerek készítési folyamatán, így kicsit megváltozott ezek íze és állaga. A folyamat hónapokkal ezelőtt indult meg, és mostanra az összes magyarországi étterembe begyűrűzött. Megkóstoltunk három szendvicset, és arra jutottunk, hogy a módosításokat valószínűleg csak a hardcore mekisek veszik észre, kivéve a Big Mac salátaváltozását: az a kocamekiseknek is egyből fel fog tűnni.
Továbbra is alulértékelt a forint a dollárhoz képest, ennek nyomán relatíve olcsó országnak számítunk.
Egy ír, McDonagh nevű férfi javára döntött a szellemi tulajdon hivatala, aki így európai piacra léphet Supermac nevű étteremláncával.
50 évvel ezelőtt született, és hiába is tagadnánk, ikon lett: félévszázados a Big Mac. A születésnapot limitált kiadású, fém MacCoin kuponnal ünnepli világszerte a gyorsétteremlánc.
A világ legnagyobb étteremlánca a világ leghíresebb és a közgazdászok kedvenc szendvicsének ötvenedik születésnapját ünnepli. Ennek alkalmából gyűjtöttünk össze érdekességeket.
A 77 vizsgált városból ezzel a 64. helyre kerültünk. Budapest azonban még mindig olcsónak számít, csak hát ugye a keresetek sem magasak.
Egyedülálló teljesítményt tudhat magáénak a 64 éves Donald Gorske, a minap döntötte meg a saját evészeti Guinness-rekordját Ami azt illeti, kicsit egyhangúan étkezik. A jókora húspogácsákra hajt.
Konkrét intézkedéseket várnak el a marhahús legnagyobb amerikai felvásárlójának számító McDonaldstól az antibiotikumokkal szennyezett húsok kiszorítása kapcsán.
Dollárban számolva továbbra is az aránylag olcsó országok közé tartozunk – derül ki az The Economist legújabb Big Mac-indexéből.