Vállalkozás hvg.hu 2018. augusztus. 01. 05:47

7+1 dolog, amit nem biztos, hogy tudott a Big Macről

A világ legnagyobb étteremlánca a világ leghíresebb és a közgazdászok kedvenc szendvicsének ötvenedik születésnapját ünnepli. Ennek alkalmából gyűjtöttünk össze érdekességeket.

Az idén ötvenéves Big Mac ünneplésébe fogott a héten a McDonald’s. A világ leghíresebb szendvicse még egy gazdasági mutatót is megihletett: az Economist által 1986 óta alkalmazott Big Mac Index azt mutatja a gyorsétel helyi, dollárra átszámított árán keresztül, hogy egy adott fizetőeszköz mennyire alul- vagy felülértékelt az amerikai devizához képest. Ezt pedig éppen azért teheti meg, mivel az emeletes szendvics az egész világon kapható és gyakorlatilag mindenütt (majdnem) egyforma.

De vajon ezeket tudta a Big Macről?

1. A szendvicset Jim Deligatti, a Ray Kroch által lánccá fejlesztett gyorsétterem egyik első franchise-partnere fejlesztette ki Ross Township-i étterme konyhájában, még 1967-ben. A Big Mac egy évvel később jelent meg az Egyesült Államok valamennyi McDonald’s éttermében, 45 centes áron. A szendvics első neve The Aristocrat, vagyis az arisztokrata volt, később Blue Ribbon, vagyis Kék Szalag névre keresztelték át. A Big Mac „keresztanyja” Esther Glickstein Rose, egy 21 éves titkárnő volt.

2. A Big Mac válasz volt a nagy rivális Burger King hasonló termékére, és nem is igazán siették el. A Whoppert 1957 óta lehet kapni.

3. A szezámos zsemlében két 45,4 grammos húspogácsát, jégsalátát, cheddar sajtot, kapros savanyú uborkát és hagymát tartalmazó Big Mac titkos összetevője egy speciális szósz. Ennek a receptje azonban már jó ideje elérhető, például itt, és összeállításához leginkább angoltudás szükséges, különleges összetevőket nem tartalmaz.

Jim Deligatti 2016-ban halt meg, jogdíjat soha nem kapott a szendvicsért, de mindennap evett egyet belőle
MTI / AP / Gene J. Puskar

4. Bár a Big Mac ránézésre a lánc mind a 37 ezer éttermében egyforma, országonként eltérő lehet az összetétel. Így lehetséges, hogy amíg Chilében vagy Törökországban mindössze 480 kalóriát tartalmaz egy szendvics, Japánban 557-et. Magyarországon 510 kcal az energiatartalma, ez a napi sztenderd táplálékbevitel negyede.

5. Egy wisconsini férfi május elején fogyasztotta el 30 ezredik Big Macjét, és mivel ezt blokkal is bizonyítani tudja, a Guinness is világrekordként ismerte el a teljesítményt. A most 64 éves Don Gorske több mint 46 éve mindennap megeszik kettőt a szendvicsből. Állítása szerint mindössze néhány nap volt, amikor beérte eggyel.

6. A szendvicsből tavaly világszerte 1,3 milliárd darabot adtak el, vagyis másodpercenként több mint 41 kelt el belőle. A fogyást ezen az oldalon másodpercre lebontva figyelheti, ha nincs jobb dolga.

7. A Big Mac Index aktuális állása szerint a forint 35,1 százalékkal alulértékelt a dollárhoz képest. A UBS hasonló mutatója alapján Budapesten a 864 forintos átlagáron kínált szendvicsért az átlagbérből élőnek 55,6 percet kell dolgoznia, ezzel a magyar főváros a 65. legolcsóbb a 77 várost tartalmazó listán.

+1. Franciául úgy hívják: Le Big Mac

Ide kattintva eléri a Nyüzsi további cikkeit, azonnali véleményeket, érdekességeket, szórakoztató mémeket, gif-eket, videókat.

Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.