A tökéletes csokoládé – recept
Édes bűnbeesés avagy a boldogság forrása, mi más is lenne legtöbbünknél, mint a csokoládé. A bennünk szunnyadó Gombóc Artúr azonnal ébredezni kezd a kerek, a szögletes, a gömbölyű, a töltött, a mogyorós, s minden egyéb ehető- iható változat láttán.
Kérdés persze, hogy ami a Mikulás puttonyából kikerült, vagy amit a karácsonyfa alá szánunk csodás csomagolásban, valójában csokoládé-e? Mert könnyen lehet, hogyha elővesszük az olvasószemüvegünket, legnagyobb megdöbbenésünkre csupán „csokoládé-azonos” összetevőkről, maximum kakaós tejbevonó masszáról árulkodó apró betűs felíratokat silabizálhatunk ki a tetszetős sztaniolokon.
Mi is hát az igazi csokoládé?
Alapvetően a csokoládégyártáshoz kétfajta kakaóbabot használnak. A nemesebb, ritkább és drága fajta a criolló (jelentése: bennszülött), a gyakrabban használt pedig a forasteró (jelentése: külföldi). Minél magasabb egy csokoládé kakaó/bab/ tartalma, annál nagyobb élvezetben lesz részünk. Érdemes minőségi csokoládét fogyasztanunk, amely azért nem feltétlenül jelenti, hogy a legdrágábbat kell megvennünk. A jobb csokoládénak minimum 40 százalék kakaótartalma van.
A manapság legnépszerűbb csokoládékról érdemes tudni egy s mást. Például azt, hogy a tejcsokoládé kakaótartalmának minimum 25 százalék kakaót és 25 százalék kakaóvajat kell tartalmaznia, az étcsokoládénak pedig minimum 43 százalékos kakaótartalommal kell bírnia. A minőségibb étcsokoládék pedig 70-90 százaléknyi kakaótartalommal bírnak. Ha ezek az értékek alacsonyabbak,akkor csak nugát vagy bevonó névvel kerülhetnek a polcokra. A fehér csokoládé csak kakaóvajat tartalmaz, kakaót egyáltalán nem. Ha a csokoládé csomagolásán nem találjuk az összetételt vagy nem egyeznek meg a fenti értékekkel, joggal gyanakodhatunk, hogy nugátot, vagy kakaós bevonót szeretnének eladni nekünk „álnéven”.
Bő választék. Tudjuk, mit eszünk? © Aréna 2000 kiadó |
A forró csokoládét kiöntés előtt kézi- vagy gépi habverővel verjük habosra – nemcsak a látvány lesz szebb, de nem képződik bőr a tetején. Ha csokoládét olvasztunk, nem szabad hirtelen erős vagy nyílt tűzre tenni, legjobb, ha vízgőz felett készítjük, gyakran megkeverve. 45 – 50 fok felett egyik csokoládét sem szabad melegíteni. Készülhet folyadék hozzáadásával – vízzel vagy tejjel, vagy anélkül. Ha pár csepp olajat teszünk bele, szép fényes lesz.
A reszelni való csokoládé legyen mindig szilárd és hideg – ha nagyobb adagra van szükségünk, a botmixert is bevethetjük. Csokoládéforgács készítéséhez a legjobb az étcsokoládé. Zöldséghámozóval szép vékony szeleteket kanyarinthatunk a szobahőmérsékletű csokoládéból. Felbontás után a csokoládét gondosan csomagoljuk vissza és tartsuk száraz, hűvös helyen, így az állaga nem változik és nem veszi át könnyen más ételek ízét.
A csokoládéval jól harmonizál a vanília, a fahéj, a chili, a szerecsendió, a szegfűszeg,a narancs.Ha a felolvasztott étcsokoládéhoz egy kevés vörös bort keverünk, egészen pikáns ízt kapunk.
Hogy lelkiismeret furdalás nélkül praktikázhassunk, elmondjuk, egyes kutatások szerint az étcsokoládé antioxidánsokat tartalmaz, amelyek a szív működésére jótékony hatással bírnak. Koffeint is tartalmaz, ezért élénkítő hatású. Fogyasztásakor az agy endorfint – a boldogság érzését előidéző hormont termel, ezért kedélyállapot javító hatásai is ismertek, sőt afrodiziákumként is számon tartják.
A csokifüggőség kialakulását annak tudják be, hogy a csoki fogyasztása stimulálja az agyi jutalomközpontot, és hát ki az, aki nem szeret minél többször jutalomban részesülni… Mindenesetre fogadjuk meg Francesco Carletti tanácsát: ,,A csokoládét egy hajtásra isszuk testünk felüdülésére, amely oly sok erőt és táplálékot nyer belőle, hogy a rendszeres fogyasztó, ha hirtelen nem jut többé italához, elgyengül…” Ugye, ezt nem kívánhatják tőlünk? S ne feledjük: a pozitív hatások csak a magas kakaótartalommal bíró csokoládék estében érvényesek!
Csokoládékenyér
6 tojás
20 dkg porcukor
20 dkg étcsokoládé
12 dkg liszt
8 dkg vaj v. margarin
1 erős,dupla presszó kávé
A porcukrot habosra keverjük a tojások sárgájával. A csokoládét lereszeljük vagy egészen apró darabokra törjük és a fekete kávéval addig melegítjük, amíg teljesen el nem tudjuk keverni benne. A homogén, lágy masszát a cukros tojáshoz adjuk, majd fokozatosan beleadagoljuk a lisztet és a habbá vert fehérjét is. A tésztát vajjal kikent, lisztezett hosszúkás formába öntjük. Előmelegített sütőben, közepes hőfokon 40- 45 percig sütjük. Tálaláskor ízben harmonizáló likőrrel, rummal, esetleg whisky-vel hígított narancsdzsemet, baracklekvárt, vagy vanília mártást, borhabot kínálunk hozzá.
Hagyományos forró csokoládé (4 személyre)
Folyékony boldogság. Hagyományosan © Aréna 2000 kiadó |
2 tojássárgája
4 evőkanál tejszín
4 dl magas zsírtartalmú tej
2 csomag vaníliás cukor
1 evőkanál barna cukor vagy méz
fahéj
víz a gőzöléshez
A csokit törjük apró darabokra egy tálban, majd a tálat helyezzük vízgőz fölé. Adjuk hozzá a tejszínt és olvasszuk meg a csokoládét állandó keverés közben. Amikor felolvadt és az állaga egynemű, a gőz fölött,állandó keverés mellett hozzá adjuk a tojás sárgáját.Végül bele tesszük a vaníliás cukrot, a barna cukrot vagy mézet és felöntjük forró tejjel.
Fahéjjal ízesítjük. Kínálhatjuk tejszínhabbal, ízlés szerint még őrölt szegfűszeggel, szerecsendióval, chilivel vagy reszelt narancshéjjal.
Karácsonyi brownie
15 dkg vaj
20 dkg étcsokoládé
3 tojás
12 dkg liszt
2 csomag vaníliás cukor
25 dkg barna cukor
1 mokkáskanál fahéj
fél mokkáskanál őrölt szegfűszeg
1 narancs reszelt héja vagy 5 dkg kandírozott narancshéj
5 dkg apróra vágott dió
A csokoládét törjük apró darabokra és a vajjal együtt gőz fölött olvasszuk meg. A lisztet elegyítsük a kétféle cukorral, majd keverjük hozzá a 3 tojást és dolgozzuk egyenletes masszává. Adjuk hozzá a megolvadt csokoládét, keverjük el, majd jöhetnek bele a fűszerek, a narancshéj, a dió. Kétszer-háromszor átkeverjük, sütőpapírral kibélelt tepsibe öntjük, és 180 fokos előmelegített sütőben 30 – 35 percig sütjük. Nem jön fel magasra, és akkor igazán finom, ha nem szárítjuk ki, viszont kicsit ragacsos a belseje.