Ami felmelegítve is nagyszerű - recept
A töltött káposztát sokan az egyik legjellegzetesebb magyar ételként tartják számon. Ennek ellenére csak elvétve találkozunk vele az éttermek étlapjain. Nem szólva a káposztalevélbe csavart finomság igen kiterjedt rokonságáról.
A káposztán kívül meglehetősen változatos azoknak a zöldségeknek a sora, amelybe töltelék kerülhet. Elég, ha csak a paprikát, a karalábét vagy a tököt említem, míg tőlünk délkeletre igen elterjedt ruhája a töltelékeknek a szőlő- vagy a tormalevél is.
De maradjunk a töltött káposztánál: a régmúltban a káposztalevélbe tekert töltelék apróra vágott káposztából, húsból, szalonnából és fűszerekből állt, amihez köles- vagy hajdinakását kevertek. A hús is különféle lehetett: a zsidó konyha marhát és libát használt, a cigányok a disznóhúshoz füstölt libamellet, vagy más füstölt húst kevertek, az Alföldön juh húsával is készítették.
Manapság a töltelék készítéséhez, a darált húson kívül, szinte kizárólagosan rizst használnak. Bár ez csak a 19. század óta általános, semmi kétség, hogy török hatásra terjedt el itthon. A mi töltött káposztánkhoz hasonló étel a német Gefüllter Kohl, amelynek töltelékébe áztatott kenyeret kevernek. Az örmény dolma sem más mint szőlő- vagy káposztalevélbe töltött hús és rizskeverék. Ezt a fajta ételt ismerik Görögországban, Egyiptomban és Iránban is. A dolma mellett elterjedt másik neve a szarma. Készül húsmentes változatban is, ilyenkor a töltelékhez leginkább gombát használnak.
A
Töltött változat. Őszi-téli menü |
A töltött káposztát úgy készítették, hogy a darált húst és a rizst zsíron üvegesre párolt, apróra vágott hagymával, egy kevés sóval, borssal összekeverték. A torzsájától megtisztított, forró vízben megpuhított káposztaleveleket ezzel a keverékkel töltötték meg és összehajtogatták. A torzsás részeket és a megmaradt leveleket apróra vágva tették a lábosba, és annyi vizet öntöttek hozzá, hogy ellepje. Ezután feltették főzni és időnként egy kis vizet öntöttek rá, végül kevés paradicsomot tettek hozzá.
A töltött káposzta készítésének ideje az őszi-téli időszak volt. Ekkor ugyanis a nagy fazéknyi töltött káposzta a hűvös kamrában, a pincékben hosszabb ideig eltartható volt. Jellemzően manapság is ez idő tájt van az igazi szezonja. Arról nem is szólva, hogy nemcsak hidegben, de hidegen is igen finom. Ma már csak a hűtőszekrénybe kell benyúlnunk érte, ha nem látja senki, egy evőkanállal felszerelkezve… A töltött káposzta ráadásul, szemben a legtöbb étellel – mint arról szólás-mondások is árulkodnak – felmelegítve is nagyszerű. Tudják, minél többször, annál inkább. A töltött káposzta sok változatban készül, ennek illusztrálására álljon itt két autentikus főzőember receptje.
Receptek |
Csemer Géza Habiszti című könyvéből „Az úgynevezett úri cigányok mindenkori elsőszámú főétele a szárma, azaz a töltött káposzta volt. Ez hagyományosan az alábbiak szerint készült. A disznóhús közé füstölt szalonnát, füstölt libamellet esetleg marhahúst is darálnak. Darált(!) borssal, sóval, törött-paprikával ízesítik és a megmosott rizs közé teszik – s mindezt hideg vízzel keverik össze... A tölteléket a káposztalevélbe lazán töltik – mert helyet kell hagyni a megdagadó rizsnek. Szokás a savanyított helyett édeskáposzta leveleket használni. A töltelékeket (szármákat) a kimosott apró káposzta közé helyezik. Érdemes a mosólevet eltenni, hogy esetleg utána lehessen savanyítani. A káposzta közé oldalast, csülökhúst, dagadót – zsíros húsokat – tesznek, hogy a káposztát megtörje. Utána felöntik vízzel. Bizony a csak vízben főtt káposzta nem jó ízű. Amikor a töltelékek megfőttek kiszedik őket és vékony törött-paprikás rántással berántják a káposztát, aztán visszahelyezik a töltelékeket a káposzta közé, ami nemsokára a színét is föladja. A klasszikus cigánykonyha a töltelékbe sem tojást, sem fokhagymát nem használ, így a töltelék egybe marad és megőrzi a disznóhús eredeti zamatát. Bodaggal, friss kenyérrel mártogatják.” 2. Váncsa István szakácskönyvéből a de luxe változat |