Tökéletes karrier: Túró Rudi - recept
Több generációs kedvenc. Megénekelték, díjakat zsebelt be, tüntettek érte, nemzetközi rajongótábora van, recepteket ihlet. Pedig nem is trendi. A ruhája nem követi a divatot.
Bevallom, nemcsak gyerekként nem tudtam ellenállni a túrós-csokis kísértésnek. Még ma is bármikor elcsábulok. Annak ellenére, hogy a bevásárló listámon sosem szerepel, biztos helye van a kosaramban. S gyakran előfordul, hogy mire a pénztárhoz érek, már csak a pöttyös ruha marad meg… Bizonyára sokan vagyunk így a Túró Rudival, ami kihívó pöttyeivel már 40 éve ingerkedik a boltok polcain. A korából még így is letagad jó néhány esztendőt, hiszen a kezdetek kezdete 1954-re datálandó.
A nagy és legyőzhetetlen Szovjetunióban kezdődött. A Magyar Tejipari Kutató Intézet három szakembert küldött ki kéthetes tanulmányútra, a szocialista tejipar tanulmányozására. Itt ízlelték meg először a túró-vaj-zsír keverékéből készült finomságot. A csokoládés bevonat már ekkor is megvolt, de kerekded formája alapján túró-mignonnak keresztelték el. Valahogy ráéreztek, hogy ez az íz párosítás komoly függőséget képes kialakítani. Így javasolták a termék hazai íz- és ízlésvilágának megfelelő kifejlesztését, amely Budapesten, a Rottenbiller utca 31. szám alatt el is kezdődött és közel 12 évig tartott.
Túró Rudi gyártása. Régi idők |
A névadással el is indult a lavina. Az ügyeletes reklámokat felügyelő szocialista őrnőkök először túl hosszúnak találták nevet, majd a Hírlapkiadó Vállalat reklám osztályának a vezetője erkölcstelennek és pornográfnak : ,,…erkölcstelen elnevezésű termékük reklámozását a kiadásunkban megjelenő lapokban nem engedélyezzük.”. Javasolták helyette a Tutu és Titi nevet. A kiadó ítélete egyben azt is jelentette, hogy a Túró Rudi jószerivel a nyomtatott sajtó reklámja nélkül kezdhette meg pályafutását. Az első csomagolás egy piros copfos kislányfejjel díszített volt, de már itt is megjelent az azóta már szimbólummá vált pöttymintázat.
A gyártást a pesti erzsébetvárosi üzemből hamarosan áthelyezték Nyíregyházára, majd Mátészalkára, ahol már egy kimondott túróüzemben készültek a rudik. Az első szériák hurkatöltő segítségével nyerték el formájukat. A kezdetekben 3 műszakban 25-30 ember dolgozott azért, hogy a túrós finomságot szemmértékkel háromdekás darabokra szeleteljék. Mivel ekkor még nem használtak adalékanyagokat és tartósítószereket, a rudikra egy karakteresebb, enyhén erjedt, jellegzetes túrós íz volt jellemző. Akik emlékeznek még a 90-es évek előtti rudik ízére, pont ezt a „stichet” hiányolják a rudikból. A rudacska szavatossági ideje is mindössze 3 nap volt. Ebből egy napot eleve a gyár raktárában töltött a szállításra várva. Viszont olyan viharos népszerűségre tett szert, hogy a polcokról úgyis azonnal elkapkodták.
A folyamatos fejlesztések különböző ízesítésű – mogyorós, diós – változatokat is szültek. A 80-90-es években számos ásványi anyaggal dúsított rudi is kereste a vásárlók kegyeit. Majd az ezredfordulótól megszületett az epres, a barackos, a málnás, az áfonyás, a kókuszos, a mazsolás, a mogyorókrémes, a meggyes, a mandulás, a kókuszos változat, és a tejbevonós is. Mára itt az óriás, a bonbon és a jégkrém is. Ám úgy tűnik, továbbra is a natúr az igazi.
Lehet, hogy hihetetlen is, de évente 180-190 millió különböző ízesítésű rudit majszolunk el közel 18 milliárd forint értékben. A felmérések alapján pedig egyértelmű, hogy minden próbálkozás és ízkombináció ellenére is a dobogó felső fokán a natúr rudi – annak is óriás változata – áll, az előkelő második hely a mogyorósé, míg a málnás a bronzérmes.
A rudi ma hungarikum,és határainkon túl- tavaly óta már Japánban - is komoly rajongó tábora van. A történelembe is beírta magát. 2007. szeptember 8-án zajlott az évszázad legpöttyösebb és egyben tán legbékésebb tüntetése is. Történt ugyanis, hogy a fitneszguru Schobert Norbi súlyosan elmarasztalta az ország nagy kedvencét - mellesleg piacra dobva saját, Norbi változatát... Nem is maradt visszhang nélkül a dolog, mert magánkezdeményezésre országos tüntetés szerveződött. A fent jelzett napon 14 órakor, egy időben Budapesten, Pécsett, Szegeden, Székesfehérvárott, Szolnokon és Debrecenben is hatalmas mennyiségű igazi rudit faltak-majszoltak el tüntetőleg a népek, az elkötelezettebb hívek természetesen pöttyös ruhában. Talán az sem véletlen, hogy a 2006-os MTV székház ostromot csak a Túró Rudi automaták úszták meg teljesen sértetlenül. A rudi a cukrászokat is megihlette, így ma már több helyen találhatunk Túró Rudi fagylaltot vagy tortát, és nem maradhatott el házi változatok készítésének kísérlete sem.
Rudi őzgerincben
Hozzávalók: 50 dkg túró, 2 dl tejföl, egy citrom reszelt héja, 2 evőkanál porcukor, 2 tasak vaníliás cukor,2 dl tej, 1 csomag ( 12 g ) zselatin, 150 g étcsokoládé, ízlés szerint mazsola, baracklekvár, mogyorókrém, eperlekvár stb.
A túrót a tejföllel, a porcukorral és a vaníliás cukorral, valamint a reszelt citromhéjjal simára keverjük. A tejjel felfőzött zselatint hozzákeverjük a túrós masszához. Az így előkészített túrós masszát beleöntjük egy fóliával kibélelt alagút- vagy őzgerinc formába és 2-3 órára hűtőbe tesszük. Amikor megszilárdult, kiborítjuk egy tálra, és rá öntjük a felolvasztott étcsokit. Ha ízesített változatot szeretnénk, akkor csak félig öntsük a formát, a közepére tegyünk a kedvenc ízesítésből és borítsuk be a túrós krém másik felével.
Túró Rudi muffin
Hozzávalók: 35 dkg liszt, 15 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, egy citrom reszelt héja, 10 dkg étcsokoládé, 3 tojás, 8 dkg vaj, 30 dkg túró, 1 kis pohár tejföl, 1 csomag sütőpor, 10 dkg porcukor.
A tojások sárgáját keverjük ki világosra a lágy vajjal a vaníliás cukorral és a porcukorral. Adjuk hozzá a lisztet és a sütőport. A tojásfehérjét verjük kemény habbá. A túróhoz adjuk hozzá a porcukrot és a tejfölt, keverjük simára, majd adjuk a tojásos keverékhez és jól vegyítsük el. Óvatosan forgassuk bele a tojásfehérje habját. Az apró darabokra vágott csokit keverjük a masszához és kanalazzuk a muffin sütőbe kb. ¾ részig. 180 fokos sütőben kb. 25-30 perc alatt elkészül.