2009. június. 30. 20:20 Molnár Kata Orsolya Utolsó frissítés: 2009. június. 30. 23:28 Gasztro

Született hússütők - galéria

Utunk ezúttal a Budai Várba vezetett, sorozatunk mostani állomása a Hilton Budapest, ahol az idén áprilisban új éttermet nyitottak meg. Az Icont vesszük górcső alá.

A hely

Színtiszta - e helyt el is várható - elegancia, barna és bézs árnyalatok, geometrikus formák jellemzik a manapság oly divatos retrostílusban berendezett enteriőrt, mely Schinagl Gábor Munkácsy-díjas belsőépítész munkája. Az étterem ablakaiból csodálatos kilátás nyílik a Halászbástyára, a Parlamentre és a Dunára. Külön szót érdemel az étterem büfésarka, ahol korszerű, mutatós tálalórendszer kapott helyet.

A személyzet

A Hilton személyzete rendkívül előzékeny és felkészült – ahogy egy ötcsillagos szállodában ennek lennie is illik.

Az étlap

Galériánk megtekintéséhez kattintson!
© fotoBONDY
Juhász István (A hónap séfje áprilisban) és csapatának étlapja elsősorban a franciás és olaszos fogásokat helyezi előtérbe. Az ételsor összeállításakor a séf rendkívül nagy hangsúlyt fektetett a tudatos és egészséges táplálkozás szempontjaira, így a kínálatban nincs hiány kímélő fogásokban: saláták, grillezett húsok, tengeri halak, zölségekben és zöldfűszerekben gazdag ételek és „bűntudat-mentes“, könnyű desszertek kaptak helyet benne. A húsok szerelmeseinek különleges fogásokkal, a magyaros ételek kedvelőinek újraértelmezett klasszikusokkal kedveskednek. Természetesen a Hilton lánc minden tagjában megtalálható fogások, mint a Hilton Burger, a Club szendvics vagy a Cézár saláta, itt is rendelhetők.

Az étlapon szereplő tételekhez illeszkedve a szálloda borszakértője, Szikszai István beverage manager széles spektrumon mozgó borkínálatot állított össze, amelyek között díjnyertes borok is találhatók. Ilyen a ház Icon bora is, az egerszalóki Juhász testvérek pincészetéből származó egri olaszrizling, mely 2009 februárjában a bordeaux-i Challenge International du Vinen bronzérmet nyert el.

A kínálat

Hideg előételekkel kezdjük a kóstolást. Elsőként kacsamellszeletek érkeznek levendulás panna cottával és grapefruittal. A hús tökéletes – a körítés nem tudja felvenni vele a versenyt, egyszerűen túlságosan nomád párnak tűnik a kacsamellhez. A folytatásban füstölt halibutszeleteket kapunk lazacikrával, mentás uborkazselével és Wasabi mustárral. Rendkívül izgalmas, látványnak sem utolsó, harmónikus, letisztult fogás. Szokatlan ízek találkoznak ebben az ételben, de pont annyi, amely még remekül megfér együtt. Kiegyensúlyozzák, sőt kihangsúlyozzák egymást. Mindez nem igaz azonban az étvágygerjesztő hideg falatokra, melyek éppenhogy túlságosan sok mindent tartalmaznak: libamáj terrin, királyrák és bélszín carpaccio – külön-külön mindhárom remek, de kísérőikkel együtt már túlságosan sok ingert jelentenek fogyasztóiknak.

Az ismerkedést a főételekkel folytatjuk. Kacsa, őz és sertésszűz érkezik egy-egy tányéron. Hogy mivel? Egyáltalán nem érdekes. Az Icon abszolút erőssége a hús. Újrafogalmazom. Az Icon szakácsai hússütésre születtek, erre teremtettek, és vétek lenne ezt az adottságukat vegetáriánus fogások rendelésével semmibe venni. A kacsa szétomlik a szánkban, az őz maga a tökéletesség. A körítéssel – lilakáposzta, zellerpüré, gyümölcskompót, kicsit talán karcos csokoládémártás, zöldségtorta – sincsen semmi baj, de a húsok okozta ízorgiában egyszerűen felejthetőnek tűnnek. A mesés hússzeletek titka – tudjuk meg Juhász Istvántól – a sous vide technológia, az ízek otthoni reprodukálásával így teljesen felesleges kísérletezni.

Minden étkezések koronájával, a desszerttel zárjuk az Iconban tett túránkat. A Hilton Budapest főcukrásza, Rausch Edit könnyű édességeket ajánl figyelmünkbe. A ricotta krémszeletre kivikarikákkal és eperöntettel a sütemények körében szinte szitokszónak számító egészséges jelző is ráillik, de szerencsére ez semmit sem von le finom ízéből. A mascarpone-habbal töltött kávés piskótalapok karamellöntettel és vaníliafagylalttal szintén nagyon kellemesek – különösen a fagylalt vonja magára a figyelmet lágyságával és rendkívül gazdag ízével. Mindezek azonban egyszeriben elhomályosulnak, mikor megízleljük a csupa csoki variáció elnevezésű költeményt. Hirtelen filozófiai magaslatokba emelkedik a desszert fogalma – annál is inkább, mert a fehér és fekete csokoládé játékából született tökéletesen kiegyensúlyozott kompozíció tálalásában is a jin-jang kettőségre hajaz.