Minimalista pasztellek a tányéron - galéria
Sorozatunk ezúttal kis franciás kitérőhöz érkezett a budapesti Le Méridien Hotel Bourbon éttermébe.
A hely
Színtiszta elegancia jellemzi a Le Bourbon éttermet. Az átrium világos terében a puha párnákkal bélelt kanapékon a vendégek szívesen reggeliznek, míg vacsorához inkább az étterem melegebb tónusú, földszínek uralta belső tereit választják. Különösen otthonos az étterem vidéki kúriát idéző könyvtárszobája.
A személyzet
A felszolgálók rendkívül kedvesek és udvariasak, bármilyen kérdésre készséggel válaszolnak. Az étterem legjobb reklámhordozói, őszinte lelkesedéssel ajánlják az egyes fogásokat.
Az étlap
© fotoBONDY |
Az éttermet a szálloda megnyitása óta vezető Laurent Vandenameele főszakács elmondta, hogy a háromhavonta cserélődő étlap összeállítását az alapanyagok alapvetően meghatározzák: csak kiváló, friss termékekből dolgoznak, s ez az étlapon szereplő számos halételre is igaz. A séf az egyes fogások megalkotásakor minimalista stílust követ, maximum egy-két féle fűszert használ, hogy hagyja érvényesülni az ízeket.
Az étterem vasárnapi brunch-ai szintén nagyon népszerűek – sokan elsősorban a Meridien híres desszertjei miatt látogatják. A francia Alain Lagrange örökségét továbbvivő Mázás István cukrász műremekei azonban nemcsak helyben fogyaszthatók, hanem el is vihetők, megrendelhetők. Az abszolút kedvenc, melyet megalkotása óta ki se vettek a kínálatból, a Royal Chocolate csokoládé mousse desszert.
A kínálat
Az étterem rendelhető degusztációs menüsorát vettük-ettük szemügyre. Nyitásként mi más is érkezhetett volna, mint libamáj. Úgy tűnik, ez most a trend a városban, ha előétel, akkor libamáj. Ezúttal terrinként, sárgabarack chutneyval és kacsamellel került a tányérra. A libamáj terrin tökéletes állagú és rendkívül finom volt, kiválóan harmonizált a sárgabarackkal. A folytatásban Du Barry karfiolkrémleves érkezett auvergne-i kéksajttal, karfiolrózsával és krutonnal. Minden elismerés a Bourbon konyhájáé, hogy az elsőre talán nem különösebben izgalmasan hangzó karfiolkrémlevesből ilyen harmóniát tudtak elővarázsolni. A levest az asztalnál öntötték rá a kéksajtra és a krutonra, mely utóbbi így ropogós tudott maradni. A kéksajt intenzív íze az édeskés karfiollal szinte táncolt a szájban.
A főételekre kanyarodva elsőként serpenyős fésűkagylót kínálnak édesköményes carnaroli rizottóval és kapribogyós lime jus-vel. Laurent Vandenameele ars poeticája az ételsorban itt tudott kibontakozni legteljesebb valójában: a kagylóérméket nem nyomják el kísérői, a rizottó édesköménye halvány ánizsízt kölcsönöz a carnaroli rizsnek – pont annyit, hogy ne zavarja meg a pasztellek harmóniáját. Lenyűgöző minimalizmus – mely azonban több fogás után az intenzívebb ízekhez szokott magyar ínynek ingerszegénynek tűnhet. Ennek esszenciája a bárányfilé fűszerkéregben fekete olivás jus-vel, zelleres zöldségtiannal és grillezett burgonyával címzetű fogásban jött ki. A bárány tökéletes állagú, a jus kellemes kísérője, a zöldségtian friss – az egész mégis fűszerek után kiált. A desszert során megkapom, amire vágyom. Le Bourbon mille feuille sósvajas karamellöntettel – vaníliája ismét feltölti az aromaraktárakat. A Meridien egyik kedvencét képtelenség elegánsan enni, de ilyen ízélmény mellett ezt senki se bánja.
A Le Bourbon három egymást követő évben kapta meg Budapest legjobb francia éttermének címét. Biztosan nem csalódnak benne a francia és a minimalista konyha kedvelői.
Molnár Kata Orsolya