2007. október. 17. 13:30 Kovács Gábor Utolsó frissítés: 2007. október. 17. 13:02 Gasztro

Kölni életképek

Európa legnagyobb sörplakát-gyűjteményének egy kölni sörfőzde épülete ad otthont. Így mindjárt a gyakorlatban is meggyőződhetünk arról, amit a plakátok sugallnak: a sör kellemes társasági ital.

© www.beerpress.hu
A sörös plakát elterjedése annak a dinamikus fejlődésnek a következménye, mely a XIX. században iparággá tette a sörfőzést. A serfőzdékből sörgyárak lettek, melyek készítményeiket már nemcsak a környékükön, de távolabbi vidékeken és országokban is minél nagyobb mennyiségben szerették volna eladni. A XX. század elejének és közepének sörös plakátjai már nemcsak a sörivási kedvet serkentik. Hanem igyekeznek a sörivót egy bizonyos márkához kötni, agyába vésni, hogy szomját csak és kizárólag egy bizonyos sörrel olthatja igazán.


© www.beerpress.hu
Ezt úgy érik el, hogy egyaránt hatnak az érzelmekre és a gondolkodásra. Ha kell, hízelegnek, ha kell, szórakoztatnak. Olykor meglepőek, máskor mulatságosak. Van, amikor titokzatosak, de legtöbbször egyértelműen rábeszélők. A régi sörös plakátok ma már muzeális értékűek. Nemcsak azért, mert alkotóik között olyan nagy művészek is megtalálhatók, mint a francia Toulouse-Lautrec és Mucha, a német Hohlwein és Oppenheim vagy a magyar Kürthy György. De még a névtelen vagy alig ismert plakátművészek is bátran kísérleteztek és alkalmaztak meglepő formákat, használtak meghökkentő színkombinációkat.

A kereskedelmi televíziózás elterjedésével a sörös plakát vezető szerepe – is – megszűnt, mégis a mai napig fontos eszköze a fogyasztó meghódításának. A neki közvetített üzenet nem változott, továbbra is márkahűségre csábít. A nyomdatechnika fejlődésével azonban mintha csökkent volna a grafikai kivitel igényessége, a művészi kivitelt felváltotta a számítógépes trükkök serege, és jócskán nőtt a plakátok mérete is.

© www.beerpress.hu
Tárlatlátogatás előtt vagy után semmiképpen ne hagyjuk ki a legkedveltebb helyi sör, a Kölsch megkóstolását. A 4,8 %-os világost speciális, két decis csőpohárba – Kölner Stangen vagy csak Stangen – csapolják. Mellé a legnépszerűbb sörkorcsolya a Himmel und Aad, azaz a füstölt szalonnával, almaszósszal, krumplipürével feltálalt véres hurka. A helyi sörkertek kínálatában biztosan megtaláljuk a Kölscher Kaviart is, ami nem más, mint ugyancsak véres hurka, bőven megszórva uborka- és hagymakarikákkal.

Kölnben a dóm és a Heimarkt között, a Rajna partján egymást érik a kisebb-nagyobb vendéglátóhelyek, kitűnő dzsesszklubok. Ezt a városrészt latin negyednek is hívják. A legjobb éttermek a Ringstrasse-n vannak, a legrégibb sörözők a kölni dóm környékén, mint például a Gaffel Haus vagy a Früh Brauhaus, ahol az eredeti, évszázados csapokból mérik a sört.
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.