Az Európai Parlament nagy többséggel elfogadott egy állásfoglalást, amelyben a képviselők azt követelik az EU-tól, hogy ratifikálja a nemi alapú erőszakkal szembeni Isztambuli Egyezményt. A Fidesz szerint az egyezmény a genderideológia erőltetése.
A parlamenti képviselők többsége azt szorgalmazza, hogy az Európai Bíróság véleményéből kiindulva az EU is ratifikálja az egyezményt. Ehhez ugyanis nincs szükség valamennyi tagállam egyetértésére, egy ilyen döntést minősített többséggel is meg lehet hozni. A jelenlegi helyzet szerint valamennyi tagállam aláírta, de hat – közöttük Magyarország – nem ratifikálta ezt a dokumentumot. Az Európai Parlament keresete nyomán az Európai Bíróság 2021-ben kimondta, hogy
az Európai Unió ratifikálhatja az Isztambuli Egyezményt az összes tagállam beleegyezése nélkül.
„Az EU csatlakozása az Isztambuli Egyezményhez nem mentesíti a tagállamokat az egyezmény megerősítése alól" – mondják az EP-képviselõk, akik a fennmaradó hat országot – Bulgáriát, Csehországot, Magyarországot, Lettországot, Litvániát és Szlovákiát – sürgetik, hogy haladéktalanul ratifikálják az egyezményt.
A képviselők követelik, hogy a nemzeti hatóságok küzdjenek az egyezménnyel kapcsolatos dezinformáció ellen a tagállamokban. Az EP többsége szerint a büntető igazságszolgáltatás csak egy része lehet a nemi alapú erőszakra adott átfogó válasznak. Az EU válaszának ki kell terjednie a megelőzésre, a védelemre és a büntetőeljárásra is. A tagállamoknak biztosítaniuk kell a nemek közötti egyenlőség szempontjait figyelembe vevő képzést, eljárásokat és iránymutatásokat, valamint áldozatközpontú megközelítést alkalmazó speciális támogatási és védelmi intézkedéseket minden érintett szakember számára, beleértve a bűnüldöző szerveket, az igazságszolgáltatást és az ügyészeket.
Az EU-ban minden harmadik nő, körülbelül 62 millió tapasztalt fizikai és/vagy szexuális erőszakot, és az EU-ban a nők több mint fele (55%-a) 15 éves kora óta legalább egyszer tapasztalt szexuális zaklatást. A vitában a fideszes Hidvéghi Balázs azt mondta, hogy
az Isztambuli Egyezmény mint nemzetközi megállapodás látványosan megbukott. Több mint féltucatnyi tagállam a szélsőbaloldali ideológiai tartalma, a genderideológia és a migráció támogatásának erőltetése miatt elutasítja a ratifikálását.
Hidvéghi Balázs szerint a nők és gyermekek elleni erőszakkal szemben szigorúan fel kell lépni. „De ez a vita valójában nem erről szól, hanem arról, hogy az erőszak elleni küzdelem ügyével visszaélve a baloldal saját radikális ideológiáját erőlteti. Azt az abszurd elképzelést akarják a tagállamokra kényszeríteni, hogy az, hogy valaki férfi vagy nő, egy emberi döntés kérdése, márpedig ez biológiai tény. Az Egyezmény ráadásul a migrációt is erőlteti” – fejtette ki az EP-képviselő.
Járóka Lívia, a Fidesz EP-képviselője hozzátette: Magyarország az elmúlt években az Egyezmény ratifikálása nélkül is jelentős lépéseket tett a nők és gyermekek védelme érdekében. Úgy fogalmazott:
Európában az egyik legszigorúbb büntető törvénykönyvvel rendelkezünk, amely kiemelt védelmet nyújt a nők és gyermekek számára.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.