EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2022. február. 15. 17:05

A Pegasus-ügy kapcsán Gyurcsányra mutogat a Fidesz

Széles körű támogatottság alakult ki az Európai Parlamentben arról, hogy a Pegasus-ügyben vizsgálóbizottságot kell felállítani. Az elmúlt hetekben egyre gyakrabban került szóba a megfigyelési botrány, amelyet a keddi plenáris vitán a francia kormány és az Európai Bizottság is elítélt.

Pegasus-ügy
Friss cikkek a témában
Clément Baune, francia Európa-ügyi államtitkár azt mondta, hogy

az illegális kibermegfigyelés elfogadhatatlan, alapértékeket sért.

Hozzátette, a magánéletnek lehetnek korlátai, a bűnözés és a terroristák elleni fellépés során természetesen alkalmazni kell a titkos megfigyelési eszközöket, itt azonban másról van szó. Az államtitkár hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az újságírók szabadon fel tudják venni a kapcsolatot a forrásaikkal, a civil szervezetek pedig végezhessék a munkájukat. Jelenleg is zajlik a háromoldalú tárgyalás az uniós intézmények között az informatikai rendszerek biztonsági szabályozásáról, ettől jelentős előrelépést várnak.

Didier Reynders igazságügyi biztos is elítélte a távközlési rendszerekhez való illegális hozzáférést vagy az illegális lehallgatást. Azt is mondta, hogy a nemzetbiztonság nem lehet biankó csekk, a médiának és az ellenzéknek szabadon kell tudnia dolgoznia, ez elengedhetetlen a demokráciákban. Reynders utalt arra, hogy a magyar és a lengyel hatóságok vizsgálják ezeket az ügyeket, a Bizottság figyelemmel kíséri a megállapításokat. De azt is egyértelművé tette, hogy ha szükséges, akkor kötelezettségszegési eljárást indítanak az európai szabályok ellen vétkező tagállami kormányokkal szemben.

A biztos megemlítette, hogy az Európai Bizottságnak van egy tavalyi ajánlása, amelyben például rögzítik, hogy a tagállamnak segítséget kell nyújtania mindenkinek, aki azt kéri, hogy ellenőrizzék számítógépeiket, okostelefonjukat, hogy megfertőzték-e az eszközöket illegális szoftverrel.

Jeroen Lenaerts, az Európai Néppárt szónoka arról beszélt, hogy ez egy súlyos botrány, ami nem a nemzetbiztonságról, hanem a jogállamiságról szól, és nem magyar vagy lengyel, hanem európai probléma. Sophie in't Veldt holland liberális képviselő szerint ez az ügy mindennel szembe helyezkedik, ami miatt az EU-ban akarunk élni.

Sőt, oda vezet, hogy az emberek cenzúrázzák saját magukat

– mondta In't Veldt. Nem tudtuk meg ugyanakkor, hogy mi a lengyel kormánypárt véleménye, mert amikor Joachim Stanisław Brudzinski szólásra jelentkezett, először arról beszélt, hogy Oroszország bármikor megtámadhatja Ukrajnát, majd amikor az elnök rendre utasította, akkor a lengyel ellenzéket kezdte el bírálni – itt azonban elvették tőle szót.

Cornelia Ernst a baloldal részéről azt is javasolta, hogy vezessenek be tilalmat az ilyen technológiák gyártása és forgalmazása kapcsán.

A plenáris vitában nem szólalt fel magyar politikus, de ketten is küldtek közleményt. Deutsch Tamás fideszes képviselő szerint 2010 óta nem volt illegális megfigyelés Magyarországon, ez csak a Gyurcsány-kormányra volt jellemző, amelynek idején „az alvilág egyik meghatározó vezetője és az egyik nemzetbiztonsági szolgált főigazgatója abban állapodott meg, hogy az egykori olajbűnöző információkat gyűjt és kreál fideszes politikusokról.”

Érdekes módon ezek a magyar baloldal által elkövetett súlyos visszaélések és törvénytelenségek senkinek sem keltették fel az érdeklődését az európai politikában

– jegyezte meg a képviselő. Ujhelyi István szocialista képviselő szerint a Pegasus-ügy a fideszes kormányzás egyik legsötétebb és legdurvább botránya, amely nem maradhat teljeskörű feltárás és elszámoltatás nélkül.

Az Orbán-kormány még ideig-óráig menekülhet a felelősségre vonás elől, de megúszni bizonyosan nem fogja

– mondta Ujhelyi. Az Európai Parlament várhatóan a márciusi ülésén dönt a Pegasus-vizsgálóbizottság felállításáról.

zöldhasú
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.